Leczenie kanałowe zęba

01.08.2018

Leczenie kanałowe jest jedyną metodą leczenia w przypadku zakażenia lub zapalenia miazgi zębowej. Przyczyną stanów zapalnych miazgi może być wiele: próchnica pierwotna lub wtórna, pęknięcie  czy też złamanie zęba. Zakażenie, które nie zostanie profesjonalnie wyleczone, zazwyczaj prowadzi do wytworzenia ropnia. Im bardziej rozwija się stan zapalny, tym silniejszy jest ból zęba i właśnie ten ból zmusza pacjenta do zjawienia się w gabinecie stomatologicznym.

Tylko otwarcie komory zęba  i zmniejszenie ciśnienia gazów wytworzonych w trakcie przebiegu procesów zapalnych, pozwala na zelżenie bólu. Bezpośrednimi wskazaniami do leczenia kanałowego oprócz już omówionego zapalenia miazgi są również:

 

  • martwica miazgi;

  • brak wypełnienia kanałów przy poprzednim leczeniu zęba

  • nieprawidłowo (niezupełnie) wypełnione kanały

  • zmiany zapalne okołowierzchołkowe.

 

Jak przebiega leczenie kanałowe

 

Leczenie kanałowe jest skomplikowane i bolesne. Często wymaga kilku wizyt w gabinecie stoma logicznym. Obecnie leczenie kanałowe zawsze jest przeprowadzane po wcześniejszym znieczuleniu pacjenta (wyjątkiem są przeciwwskazania np. uczulenie na znieczulenie). Przed rozpoczęciem leczenia należy wykonać prześwietlenie zęba – na zdjęciu jest widoczny przebieg kanałów, ich długość i stan (np. z miazgą, puste, częściowo wypełnione).

Leczenie kanałowe zaczyna się od otwarcia zęba. Stomatolog rozwierca komorę zęba, żeby umożliwić dostęp do ujścia kanałów zębowych. Następnie specjalnym narzędziem kanałowym usuwa z kanału zębowego miazgę. Po usunięciu miazgi specjalnym narzędziem nieco poszerza kanały – tai zabieg pozwala na usunięcie bakterii, które mogły dostać się do zębiny. Kanały są przepłukiwane stomatologicznym roztworem podchlorynu sodu, w celu ich zdezynfekowania.

Jeśli stan zapalny nie był zbytnio nasilony można wypełniać kanały specjalnymi preparatami uszczelniającymi, które dodatkowo pełnią funkcje bakteriobójcze. W przypadku rozwiniętych stanów zapalnych, najpierw zakładane jest lekarstwo i tymczasowe wypełnienie, a po upływie 2-3 tygodni, ząb jest ponownie otwierany, kanały jeszcze raz dezynfekowane i dopiero wtedy wypełniane.

Po wypełnieniu kanałów można przystąpić do odbudowy zęba – zakładana jest plomba lub korona porcelanowa.

 

Na co należy zwrócić szczególną uwagę wybierając się do specjalisty

 

  1. Należy omówić z lekarzem przebieg leczenia: powinniśmy uzyskać informacje o znieczuleniu, samym przebiegu zabiegu oraz o jego poszczególnych fazach.

  2. Lekarz powinien dysponować zdjęciem rtg zęba przed rozpoczęciem zabiegu – bez tego nie jest możliwe precyzyjne wyczyszczenie i wypełnienie kanałów.

  3. Powinniśmy zostać poinformowani i rodzaju znieczulenia, a lekarz musi przeprowadzić z nami krótka ankietę medyczną w celu wykluczenia przeciwwskazań do stosowania danego preparatu.

  1. Po wypełnieniu kanałów, stomatolog powinien zrobić drugie zdjęcie rtg w celu upewnienia się, że wypełnienie jest kompletne i można przystąpić do odbudowy zęba.

Należy zwrócić uwagę na stosunek lekarza do zabiegu, nawet wysokiej klasy stomatolog nigdy nam nie zagwarantuje, że uda się pomyślnie przeprowadzić leczenie kanałowe – zawsze mogą wystąpić komplikacje (perforacje, zrosty). Czasami będziemy musieli zostać skierowani do lekarza dysponującego tzw. mikroskopem stomatologicznym z celu kontynuowania leczenia.

W przypadku długotrwałego, nieleczonego  stanu zapalnego miazgi może dojść do tak dużego uszkodzenia zębiny i kanałów, że ząb będzie się kruszyć – rozpadać w trakcie próby oczyszczenia kanału. W takim wypadku lekarz będzie zmuszony dokonać ekstrakcji zęba, dlatego nie należy zwlekać z decyzją o podjęciu leczenia.

 

 

 

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.