Rentgen zębów - jak się przygotować? Jak przebiega badanie?

25.05.2022

Rentgen zębów

 

Badanie RTG zębów nazywane także prześwietleniem jest jedną z najpowszechniej stosowanych procedur w stomatologii, które pozwalają na poprawne ustalenie diagnozy dla pacjenta. Dentyści kierują ich na rentgen w wielu rozmaitych przypadkach. Choć wskazań wykonania RTG jest sporo, to samo badanie na szczęście jest bezbolesne i trwa krótką chwilę. Dlatego nie warto się panicznie go bać i odkładać w czasie. Podpowiadamy, co warto wiedzieć na ten temat, kiedy rentgen jest konieczny oraz jak trzeba się do niego przygotować.

 

Jakie są wskazania do wykonania RTG zębów?

 

Badanie RTG ma zastosowanie w niemal każdej dziedzinie medycyny - również w stomatologii. W tym przypadku wykonuje się je po to, aby dentysta mógł postawić odpowiednią diagnozę bądź podjąć konkretne kroki w leczeniu. Co ciekawe, w stomatologii istnieje kilka różnych odmian rentgena - może być to zdjęcie pantomograficzne, cefalometria oraz rentgen zęba (czyli RTG punktowe). Dwa pierwsze dają możliwość zobrazowania większej powierzchni twarzoczaszki, natomiast ostatni rodzaj umożliwia ocenę maksymalnie czterech zębów - przy czym dokładność jest niezwykle wysoka.

Stomatolog zaleca wykonanie rentgena zębów w konkretnych przypadkach. Są to:

  • podjęcie leczenia endodontycznego;
  • podjęcie leczenia protetycznego;
  • powikłania w związku z leczeniem endodontycznym;
  • diagnostyka stopnia zaawansowania próchnicy;
  • diagnostyka urazów zębów;
  • diagnostyka chorób dziąseł oraz leczenia występujących stanów zapalnych;
  • konieczność wykonania ekstrakcji zęba bądź innego zabiegu z zakresu chirurgii stomatologicznej;
  • kontrola po wykonanym zabiegu bądź zakończonym leczeniu.

Obraz RTG jest niezwykle precyzyjny, dzięki czemu dentysta jest w stanie dostrzec nawet nieprawidłowości w postaci zatrzymanych ósemek czy zmiany w jamie ustnej - np. guzki.

 

Jak przebiega rentgen zębów?

 

Rentgen zębów jest badaniem bezbolesnym, nie wymaga od pacjentów skrupulatnych przygotowań i trwa wyłącznie krótką chwilę. Można przed nim normalnie spożywać posiłki, pić, przyjmować wszystkie leki czy wykonywać codzienne czynności oraz obowiązki. Wokół badania kiedyś krążą teorie związane z jego szkodliwością. Stary sprzęt w postaci aparatów wykorzystujących kliszę wymagał założenia przez pacjenta specjalnego fartucha ochronnego wykonanego z gumy ołowianej. Samą kliszę z kolei umieszczało się w jamie ustnej, a wtedy technik bądź lekarz mógł zrobić zdjęcie.

Dziś technika poszła znacznie bardziej do przodu, a samo RTG jest szybsze i prostsze. Aparaty cyfrowe zastępują te tradycyjne. Natomiast pacjent wkłada do ust wyłącznie czujnik cyfrowy, a zrobione zdjęcie jest natychmiastowo widoczne na ekranie komputera. Co więcej, nowoczesna technologia cyfrowa zapewnia świetną jakość obrazu i możliwość diagnozy nawet najmniejszych zmian w obszarze uzębienia.

 

Czy do RTG zębów trzeba się przygotować?

 

Na szczęście do wykonania rentgena zębów nie potrzeba wcześniejszych szczególnych przygotowań. Należy wyłącznie pamiętać o zabraniu ze sobą odpowiedniego skierowania, a także o usunięciu z okolic głowy wszystkich przedmiotów wykonanych z metalu. Dlatego też koniecznie trzeba zdjąć biżuterię, okulary, protezę lub aparat ortodontyczny (jeśli są wyjmowane), elementy piercingu, gumki do włosów z metalowymi częściami lub spinki. Jeśli nosisz stały aparat bądź implanty, nie stanowi to żadnego przeciwwskazania do prześwietlenia. Należy jednak powiadomić o tym lekarza, by odpowiednio zinterpretował wynik badania.

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.