Leczenie ortodontyczne - jak wygląda przygotowanie się do niego?

25.05.2022

Leczenie ortodontyczne

 

Proste i zadbane zęby to marzenie wielu osób. Gwarantują one piękny uśmiech, są naszą wizytówką, ozdobą i dodają pewności siebie. Dodatkowo trzeba mieć też na uwadze, że ułatwiają one także dbanie o higienę jamy ustnej. Dlatego leczenie ortodontyczne nie jest wyłącznie kwestią estetyki, ale przede wszystkim dobrym rozwiązaniem, aby zadbać o swoje zdrowie. Przygotuj się do niego odpowiednio i ciesz się spektakularnymi efektami, które z pewnością wynagrodzą Twój trud.

 

Konsultacja ortodontyczna przed rozpoczęciem leczenia

 

Jeśli obawiasz się nieodpowiedniego przygotowania przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego, o nic nie martw się na zapas. Na samym początku, zanim założony zostanie aparat (stały, nakładkowy czy ruchomy), lekarz przeprowadzi z Tobą konsultację, dzięki której dowiesz się, co musisz zrobić krok po kroku. Dlatego wybierz renomowanego ortodontę, a potem podążaj za jego wskazówkami. Lekarz zapozna się z historią wady czy problemu, przeprowadzi skrupulatny wywiad, znajdzie przyczynę wady i upewni się, czy są nawyki, które wpierw należy wyeliminować i ubytki, jakie trzeba wyleczyć. 

Standardowo konsultacja ortodontyczna rozpoczyna się od dokładnego obejrzenia twarzy pacjenta zarówno z przodu, jak i z profilu. Taka ocena symetrii pozwala również na upewnienie się, jak funkcjonują stawy skroniowo-żuchwowe. Przy tym, ortodonta sprawdza także stan uzębienia (czy zęby nie są chore, co należałoby najpierw wykluczyć bądź wyleczyć), błonę śluzową jamy ustnej, kondycję dziąseł, wędzidełek, języka czy warg. Ponadto sprawdzany jest układ szczęki, szerokość łuków zębowych i relacje zębów według nich. Bardzo często lekarz kieruje pacjenta także na zdjęcie RTG pantomograficzne i cefalogram. Wszystko po to, aby odpowiednio rozpisać plan leczenia.

 

Leczenie ortodontyczne - najpierw przedstawienie planu

 

Jeśli już pierwsza konsultacja za Tobą i masz wykonane wszystkie niezbędne badania, możesz ponownie zgłosić się do ortodonty z wynikami i rezultatami. Dopiero wtedy lekarz jest w stanie zaproponować konkretny rodzaj aparatu ortodontycznego oraz plan leczenia przy jego wykorzystaniu. Tutaj warto wiedzieć, że plan leczenia nie jest zwykłym hasłem, które nie ma żadnej mocy. To dokument prawny, jaki jest podpisywany zarówno przez lekarza, jak i pacjenta (bądź opiekuna czy rodzica, jeśli w grę wchodzi osoba niepełnoletnia).

Dlatego też ortodonta ma prawo skierować pacjenta wpierw na wypełnianie ubytków, czyszczenie kamienia czy usunięcie nadmiarowych zębów, gdy dochodzi do ich stłoczenia. Wszystko po to, aby leczenie przebiegło zgodnie z planem i było efektywne. W dokumencie znajduje się określony terminarz spotkań, zakładany czas leczenia oraz przybliżony kosztorys. Dziś możliwości leczenia jest bardzo wiele, co pozwala na dobranie takiego rozwiązania, na które można sobie pozwolić finansowo. W trakcie leczenia i wizyt kontrolnych ortodonta ma prawo również przedstawiać wskazania, które należy przestrzegać, aby zobaczyć pożądane efekty.

 

Założenie aparatu ortodontycznego

 

Ostatnim krokiem "przygotowawczym" w kontekście leczenia ortodontycznego jest wizyta w celu założenia aparatu. Bardzo często najpierw przeprowadza się separację, czyli między zęby boczne wprowadza się gumki. Dotyczy to wyłącznie aparatów stałych, a sama decyzja o zabiegu zależy od ortodonty. 

Samo założenie aparatu rozpoczyna się od wyczyszczenia powierzchni zębów. Kolejnym krokiem jest użycie kleju i lampy polimeryzacyjnej. Lekarz mocuje specjalne zamki właśnie przy ich użyciu. Pozostaną one na jednym miejscu już do końca leczenia. W zamkach są rowki, w które wprowadzany jest drucik - łuk. Właśnie on odgrywa kluczową rolę, ponieważ to on umożliwia prostowanie i jest źródłem siły. Kolejne wizyty opierają się na wymianie łuków na mocniejsze, a także specjalnych gumek.

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.