Leczenie kanałowe pod mikroskopem - Endodoncja Kraków

Leczenie kanałowe - endodoncja Kraków

 

To jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów. Często jest to jedyna metoda, aby uratować ząb i uniknąć jego ekstrakcji. Najczęściej musimy zdecydować się na taki krok w wyniku nieleczonej próchnicy, zdarza się również, że występuje przewlekłe zapalenie miazgi, które jest niewidocznie i początkowo nie daje żadnych objawów. Ząb, który wymaga terapii, jest wrażliwy na zmiany temperatury oraz nacisk, boli szczególnie w nocy. Leczenie kanałowe wykonuje się w momencie, gdy dochodzi do nieodwracalnego zapalenia miazgi i same metody zachowawcze już nie pomagają. Chora tkanka musi zostać usunięta, ponieważ w przeciwnym wypadku bakterie będą się mnożyć, a stan zapalny będzie postępował. Endodoncja polega na usunięciu miazgi zarówno z komory, jak i kanałów zęba. W trakcie zabiegu w klinice Vital-Dent Kraków jama ustna jest wielokrotnie czyszczona i dezynfekowana, a w końcowym etapie korzenie wypełnia się specjalnym materiałem, który je uszczelnia i zapobiega rozwojowi bakterii. Jeżeli tkanka nie była mocno zniszczona, można odbudować ją za pomocą kompozytu, w przypadku dużych ubytków zalecane jest wykonanie korony, które wzmocni ząb oraz poprawi jego estetykę. 

 

Ile trwa leczenie kanałowe?

 

Kilkanaście lat temu trwało bardzo długo i wymagało kilku wizyt u stomatologa. Obecnie często odbywa się na jednej wizycie. Długość terapii uzależniona jest od stanu zęba oraz liczby kanałów. Trzonowce, które mają 3 lub 4 kanały, są dłużej leczone niż np. siekacze. W klinice Vital-Dent Kraków pierwsza wizyta to najczęściej czyszczenie i wypełnienie korzeni, a na kolejnej zajmujemy się odbudową zęba. Aby prawidłowo wykonać leczenie kanałowe, należy wykonać punktowe zdjęcie RTG, czasami niezbędna jest również tomografia komputerowa. Dzięki tak dokładnej diagnostyce, lekarz może dokładnie obejrzeć wszystkie kanały i sprawdzić ich kształt. Bardzo ważny jest odpowiedni sprzęt, np. elektroniczne endometry, dzięki którym można sprawdzić również długość. Czasami nie widać ich gołym okiem, dlatego endodoncja posługuje się lupą oraz mikroskopem stomatologicznym, które w znacznym stopniu ułatwiają terapię.

 

Czy zabieg jest bolesny?

 

Leczenie kanałowe, mimo że dla wielu pacjentów brzmi groźnie, jest zupełnie bezbolesne. Odbywa się w znieczuleniu miejscowym, domiazgowym lub dokostnym, dlatego pacjent w trakcie nic nie czuje. Obecnie stomatologia oferuje szereg środków, dzięki którym endodoncja jest wykonywana bez bólu. Lekarz usuwa zmienioną chorobowo miazgę, a następnie przechodzi do dalszych etapów leczenia kanałowego. Po jej usunięciu ząb traci unerwienie, więc już nie będzie bolał. Bezpośrednio po zabiegu i ustaniu znieczulenia może pojawić się lekka wrażliwość, która powinna ustąpić w ciągu tygodnia. 

 

Wskazania do endodoncji

 

Bezpośrednią przesłanką do jej wykonania jest sytuacja, gdy bakterie próchnicotwórcze dotrą do miazgi i wywołają jej zapalenie lub martwicę. Przyczyną mogą być głębokie, zaniedbane ubytki, niewidoczne pod wypełnieniem, oraz urazy zębów. Aby zauważyć niepokojące zmiany należy pamiętać o regularnych, kontrolnych wizytach u stomatologa. Warto również raz w roku wykonywać zdjęcie pantomograficzne, dzięki któremu lekarz będzie mógł zobaczyć zmiany niewidoczne z zewnątrz. Regularna kontrola pozwoli uniknąć skomplikowanej i kosztownej terapii. 

 

Leczenie kanałowe za pomocą mikroskopu

 

Endodoncja mikroskopowa jest coraz bardziej popularną dziedziną stomatologii. Urządzenie staje się nieodzownym elementem. Dzięki niemu możliwe jest uratowanie zębów, które kilka lat temu byłyby przeznaczone do usunięcia. Stomatolog za pomocą mikroskopu może znaleźć wszystkie kanały, które często są bardzo słabo widoczne, dlatego leczenie kanałowe może być skuteczne. Sprzęt pomaga również wykryć pęknięcia zęba, usunąć poprzedni materiał wypełniający oraz wykonać inne, bardzo skomplikowane zabiegi. Często, za pomocą mikroskopu, usuwane jest złamane narzędzie, które pozostało po wcześniejszej, nieudanej operacji.

Leczeniem kanałowym w Vital-Dent.pl zajmuje się dr Agnieszka Sabat-Wójciga - specjalista stomatologii zachowawczej i endodoncji.

 

leczenie kanałowe kraków

leczenie kanałowe pod mikroskopem kraków     endodoncja kraków     endodoncja mikroskopowa kraków

 

 

Rezultaty leczenia

 

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.