Endodoncja. Na czym polega i kiedy trzeba się na nią zdecydować?

16.03.2020

Wielu z nas spotkało się z taką sytuacją, podczas której lekarz stomatolog proponuje terapię o tajemniczo brzmiącej nazwie - endodoncja. Jest to po prostu leczenie kanałowe, które przeprowadza się w przypadku, kiedy poprzez zaawansowaną próchnicę infekcja dotknęła  również miazgi zęba. Kiedy powinniśmy się na nie zdecydować?

 

Co to jest endodoncja?

 

Tym mianem określa się dział stomatologii zajmujący się leczeniem tkanek okołowierzchołkowych i miazgi zębowej. Przeprowadza się je za pomocą mikroskopów operacyjnych, endometrów i bardzo cienkich narzędzi piłujących i penetrujących. Z ich pomocą stomatolog może dokładnie zmierzyć, jaką długość ma kanał korzeniowy. Umożliwiają wnikliwą ocenę wnętrza komory zęba i kanałów. Przed badaniem istotne jest również wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Pozwoli to dentyście właściwie zdiagnozować schorzenie i wdrożyć odpowiednie techniki leczenia.

 

Jak przebiega endodoncja?

 

Na początek lekarz musi zaklasyfikować pacjenta do terapii i dobrać optymalną metodę przeprowadzenia zabiegu. Leczenie zazwyczaj rozpoczynamy przez otwarcie komory zęba. Następnie dokonuje się pomiaru długości kanałów. Do tego służą takie narzędzia, jak endometr lub badanie RTG.

 

Kiedy dentysta posiada już obraz korzeni, może przystąpić do usuwania miazgi zęba (jeżeli tkanka ta jest ciągle żywa, każdorazowo usuwa się ją w znieczuleniu miejscowym). Oczyszczanie to służy usunięciu zalegających w kanalikach zębinowych bakterii lub toksyn bakteryjnych. Dokonuje się tego poprzez obfite przepłukiwanie płynami dezynfekującymi.

 

Następnie przychodzi czas na osuszenie kanałów i wypełnienie ich gutaperką, czyli termoplastycznym polimerem pochodzenia naturalnego (dzieli się je na dwa rodzaje: czasowe lub stałe - do ostatecznego wypełnienia). Na koniec stosuje się materiały kompozytowe, kompomerowe lub ormocerowe do całkowitego wypełnienia zęba.

 

Kiedy endodoncja znajduje zastosowanie?

 

Wskazaniem do niej są takie schorzenia, jak bardzo głębokie ubytki próchnicowe, zgorzele miazgi i martwica, zapalenie tkanek okołowierzchołkowych. Jeśli pierwsze leczenie zostało niepoprawnie wykonane przez nieszczelne wypełnienie kanałów, to na taki zabieg również będziemy zmuszeni zgłosić się po raz kolejny. Trzeba również mieć świadomość, że jeśli planujemy terapię protetyczną, to w takiej sytuacji stomatolog może zdecydować o leczeniu kanałowym zębów.

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.