Leczenie zębów w narkozie - przydatne informacje

Leczenie zębów dla niektórych pacjentów jest bardzo stresujące. Lęk przed gabinetem stomatologicznym sprawia, że wiele osób za wszelką cenę stara się unikać tego miejsca. Niestety prowadzi to tylko do jeszcze większych problemów, które mogą wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Leczenie zębów może być, jednak mniej stresujące zarówno dla osób dorosłych, jak i młodszych pacjentów, stosując pewne rozwiązania. Poniżej przedstawiamy przydatne informacje dotyczące leczenia zębów w narkozie.

  • Leczenie zębów w narkozie – kto może skorzystać z takiego rozwiązania?
  • Przeciwwskazania do leczenia zębów w narkozie
  • Jak wygląda leczenie zębów w narkozie
  • Przygotowanie pacjenta do leczenia zębów w narkozie

 

Leczenie zębów w narkozie – kto może skorzystać z takiego rozwiązania?

Leczenie zębów zazwyczaj kojarzy nam się niezbyt przyjemnie. Nawet stosowane nowoczesne metody w leczeniu zębów, np. znieczulenie komputerowe nie zawsze przekonują wszystkich pacjentów do leczenia. Znieczulenie ogólne do leczenia zębów jest więc w określonych przypadkach niezbędne i stanowi jedyną możliwość, jeżeli chodzi o przeprowadzenie leczenia.

Z leczenia zębów w narkozie mogą skorzystać:

  • Osoby cierpiące na dentofobię – jest to lęk przed leczeniem i innymi zabiegami w jamie ustnej
  • Dzieci, które nie współpracują w czasie leczenia
  • Osoby niepełnosprawne – dotyczy do niepełnosprawności fizycznej, ale również intelektualnej
  • Osoby, u których niezbędne jest przeprowadzenie poważniejszych i bardziej rozległych zbiegów w jamie ustnej
  • Pacjenci uczuleni na środki znieczulające stosowane w czasie leczenia stomatologicznego – ostatecznie leczenie w narkozie zależy jednak od indywidualnego przypadku pacjenta
  • Pacjenci z dużą liczbą zębów do ekstrakcji lub leczenia – w trakcie znieczulenia ogólnego możliwe jest wyleczenie wszystkich zębów u pacjenta lub też usunięcie większej ilości zębów
  • Osoby, u których niezbędne jest przeprowadzenie leczenia protetycznego obejmujące różne obszary jamy ustnej

Leczenie w narkozie to duże udogodnienie i komfort nie tylko dla pacjenta, ale także stomatologa. Dzięki temu zabiegi przeprowadzane są sprawniej i bez niepotrzebnego stresu.

Oczywiście, zawsze jest niezbędne zakwalifikowanie pacjenta do takiego leczenia. Pamiętajmy, że są przypadki, kiedy znieczulenie ogólne może wiązać się z pewnym ryzykiem. Z tego względu stomatolog musi przeprowadzić dogłębny wywiad i zlecić niezbędne badania, aby móc określić, czy pacjent ostatecznie może zostać zakwalifikowany do leczenia stomatologicznego w narkozie.

Przeciwwskazania do leczenia zębów w narkozie:

Leczenie zębów w narkozie, powinno być zawsze przeprowadzane w uzasadnionych przypadkach. Ponadto należy także mieć na uwadze, że mogą istnieć pewne przeciwwskazania do znieczulenia ogólnego, m.in.:

  • Zaburzenia krzepliwości krwi
  • Alergie na środki zawarte w znieczuleniu ogólnym
  • Infekcje dróg oddechowych

Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów, u których nie są ustabilizowane choroby, tj.: cukrzyca, astma oskrzelowa, nadciśnienie, choroby serca.

Sytuacja każdego pacjenta jest indywidualnie analizowana.

Jak wygląda leczenie zębów w narkozie

Leczenie zębów w narkozie z perspektywy pacjenta jest komfortowe. Pacjent usypia, a następnie jest wybudzany po przeprowadzonym zabiegu.

Leczenie w narkozie poprzedzone jest konsultacją z anestezjologiem, który będzie odpowiedzialny za podanie narkozy oraz będzie czuwał nad pacjentem przez cały czas trwania zabiegu.

W przypadku długich zabiegów stomatologicznych pacjent po podaniu leków usypiających może zostać zaintubowany. Intubacja ma za zadanie umożliwić pacjentowi swobodny oddech w czasie trwania narkozy. Po zakończonym zabiegu rurka intubacyjna jest usuwana, a pacjent przewożony do pokoju wybudzeń. Intubacja nie jest, jednak rutynową czynnością, a więc jeżeli zabieg nie będzie długi i skomplikowany podawane jest wyłącznie znieczulenie bez konieczności intubacji. Po takim znieczuleniu również pacjent przewożony jest do pokoju wybudzeń.

Przygotowanie pacjenta do leczenia zębów w narkozie

Przygotowanie do leczenia w narkozie wymaga od pacjenta przestrzegania kilku istotnych zaleceń w krótkim czasie poprzedzającym leczenie. Pacjent będzie musiał wykonać zalecone przez stomatologa badania, między innymi morfologię, badanie RTG zębów. Na kilka dni przed zabiegiem może być konieczne także odstawienie niektórych leków lub zmodyfikowanie ich dawki.

W dniu zabiegu pacjent, powinien pojawić się w gabinecie na czczo. Na 6 godzin przed zbiegiem pacjent nie powinien jeść, a 4 godziny przed nie należy już spożywać płynów. Po przeprowadzonym zabiegu i wybudzeniu w zależności od tego, jaki zabieg był wykonywany u pacjenta stomatolog przekaże zalecenia, dotyczące rekonwalescencji.