Czym są implanty zygomatyczne? Kiedy się je stosuje?

02.07.2023

Implanty zygomatyczne - czym są?

 

Implanty zygomatyczne znane są także jako jarzmowe. Są one niczym innym jak tytanowymi śrubami, które wyróżniają się swoją budową na tle implantów tradycyjnych. Przede wszystkim są one znacznie dłuższe, ponieważ przyjmują długość od 3 do ponad 5 cm. Ponadto powstają z tytanu, co jest ich niewątpliwym atutem. To materiał, który jest nie tylko trwały, ale także świetnie tolerowany przez organizm. Dlatego też to rozwiązanie w pełni bezpieczne, a przypadki reakcji alergicznych na implant są bardzo rzadkie.

Jeśli chodzi o sposób mocowania, to implanty zygomatyczne wszczepia się bezpośrednio do kości jarzmowej. Wykorzystuje się przy tym uzupełnienia stałe, dzięki czemu unikamy długich, drogich i skomplikowanych procedur. Przy implantach zygomatycznych nie trzeba podnosić dna zatoki szczękowej czy dokonywać przeszczepu kości. Cały proces nie jest czasochłonny jak w przypadku tradycyjnych metod.

 

Kiedy zdecydować się na implanty zygomatyczne?

 

Leczenie z wykorzystaniem implantów zygomatycznych to odpowiedź na potrzeby pacjentów, którzy wcześniej nie mieli możliwości wykonania zabiegu implantacji. W przypadku tradycyjnych metod istniało wiele przeciwwskazań, które wykluczały ich z uwagi na ryzyko powikłań czy niepowodzeń. Jednym z przykładów jest choćby niskie dno zatoki szczękowej, które stanowiło przeszkodę dla implantacji. Zanikająca kość także uniemożliwiała podjęcie takich kroków. Na szczęście z pomocą przyszły nowoczesne rozwiązania, wśród których jest właśnie zastosowanie implantów jarzmowych. Do ich wykorzystania kwalifikowani są pacjenci, którzy:

  • nie chcą mieć protezę ruchomą;
  • nie mają zębów górnych;
  • cierpią na bezzębie;
  • są dyskwalifikowani do wszczepienia tradycyjnych implantów z przyczyn medycznych;
  • występuje u nich uzębienie resztkowe;
  • leczą się onkologicznie;
  • cierpią na spore uszkodzenie górnej szczęki nawet z utratą jej fragmentów.
     

Zabieg wszczepienia implantu - o czym pamiętać?

 

Chcąc zdecydować się na implant zygomatyczny, warto wiedzieć o podstawowych procedurach przed oraz po samym zabiegu. Przede wszystkim przygotowania rozpoczynają się od wykonania tomografii komputerowej części twarzowej czaszki. To niezbędny krok, by ocenić możliwości co do wszczepienia implantów. Jednocześnie uzyskany obraz pozwoli wykluczyć choroby zatok szczękowych, infekcje i stany zapalne, które stanowią przeciwwskazanie dla zabiegu. 

Zabieg wszczepienia implantu przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym i może być on wykonywany wyłącznie przez wykwalifikowanego specjalistę. Podczas niego wprowadzane są długie śruby z tytanu, które umieszcza się w kościach jarzmowych, zachowując nachylenie pod kątem 45 stopni. Zakotwiczenie kortykalne oraz odpowiednia budowa wierzchołka sprawiają, że zyskujemy stabilność i trwałość wszczepionego implantu.

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.