Szczotkowanie

Szczoteczka i pasta dla malucha.

Ręce i zęby dzieci są inne niż dorosłych, dlatego dzieci powinny szczotkować zęby szczoteczkami specjalnie dla nich stworzonymi. Szczoteczka, której używa nasze dziecko powinna mieć małą główkę z miękkim włosiem oraz dość grubą rączkę (gruby uchwyt), żeby dziecko mogło ją wygodnie trzymać. Szczoteczkę należy wymieniać co 3 miesiące lub częściej, w zależności od jej zużycia. Włosie szczoteczki, które straciło swój pierwotny kształt, informuje o konieczności jej wymiany. Dzieci do około 7-8 roku życia nie potrafią samodzielnie dokładnie wyczyścić zębów, dlatego do tego wieku rodzice powinni pomagać dzieciom w szczotkowaniu.


Czyszczenie zębow należy rozpocząć po pojawieniu się pierwszego ząbka. Po każdym posiłku należy wyczyścić ząb i całą jamę ustną gazikiem (aptecznym) namoczonym w przegotowanej wodzie lub naparze rumianku. Gdy dziecku przybywa zębów, należy zacząć szczotkować zęby przy użyciu szczoteczki i niewielkiej ilości pasty przeznaczonej dla dzieci.

 

Oto zdjęcie ilustrujące prawidłową ilość pastu dla młodszych dzieci.
Proszę zwrócić uwagę, że pasty daje się nie wiecej niż wielkość ziarnka grochu.
 
 

 

 

 

 

 

Dobry nawyk w rodzinie.

Najszybciej dziecko przyzwyczaja się do mycia zębów w sposób dla niego niezauważalny, czyli wtedy, gdy szczotkowanie czy przecieranie gazikiem dziąsełek będzie tak samo zwyczajne, jak spożywanie posiłków czy przewijanie niemowlęcia. Jeśli niemowlę jest już starsze i samodzielnie stoi, a potem chodzi, chętnie współuczestniczy w różnych procesach, jakie dzieją się w domu. Jeśli rodzice myją zęby przy dziecku, to i dziecko chętniej sięgnie (samo!) po szczoteczkę, by wspólnie z rodzicami - w tym samym czasie - umyć ząbki.

Rytuały sprzyjają wprowadzeniu na stałe nawyku mycia zębów. Jeśli Twoje dziecko nie chce pójść spać, bo nie umyło jeszcze zębów i głośno to komunikuje – znaczy to, że nawyk mycia zębów o stałej porze dnia (momencie dnia) został zakorzeniony w dziecku. Gratulacje!

Nie strasz dziecka dentystą, raczej zachęcaj do mycia ząbków poprzez odpowiednie,
pozytywne motywowanie. Oczywiście pokaż, że i Ty, Rodzicu dbasz o swoje zęby.
 

 

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.