Endodonta – specjalista od leczenia kanałowego zębów
Ortodonta – leczenie ortodontyczne, które pomoże usunąć nawet największe wady zgryzu
Periodonta – pomoc w leczeniu chorób przyzębia
Protetyk – specjalista, który pomoże Ci odzyskać piękny uśmiech
Współpraca wyżej wymienionych specjalistów – czy takie sytuacje mają często miejsce?
Endodonta to specjalista, który jest odpowiedzialny za leczenie kanałowe zębów. Jest to bardzo ważny specjalista, z którego pomocy korzysta wielu pacjentów. Leczenie endodentyczne zajmuje ważne miejsce tuż obok tradycyjnego leczenia stomatologicznego. Jest ono niezbędne w przypadku tych bardziej zniszczonych zębów.
Leczenie to polega na dokładnym oczyszczeniu kanałów zębów poprzez usunięcie z nich zainfekowanej przez bakterie miazgi. Po oczyszczeniu kanałów są one wypełniane, a następnie wypełniany jest ubytek w zębie za pomocą plomby. Wyróżnia się leczenie kanałowe zwykłe i leczenie z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, takiego jak mikroskop. Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest dokładniejsze i zmniejsza ryzyko powikłań po leczeniu do minimum.
Endodonta to ostatni specjalista, który jest w stanie uratować zęba przed ekstrakcją. Bardzo zaawansowana próchnica powoduje duże zniszczenie zęba. Leczenie kanałowe umożliwia uratowanie zęba, a wykorzystanie mikroskopu w tym procesie, daje jeszcze większą szansę w przypadku tych naprawdę zniszczonych zębów.
Ortodonta zajmuje się korygowaniem wad zgryzu. Jego zadaniem jest dopasowywanie odpowiedniej metody leczenia ortodontycznego, a najważniejszym narzędziem w tym leczeniu jest aparat ortodontyczny. Przed rozpoczęciem leczenia ortodonta przeprowadza szereg badań, między innymi zdjęcie pantomograficzne, skan trójwymiarowy, a nawet tomografię komputerową, jeśli badanie to jest niezbędne do wdrożenia prawidłowego leczenia ortodontycznego.
Wady zgryzu to często spotykany problem. Pacjenci mają wady o różnym stopniu zaawansowania. Wyróżnia się niewielkie wady, które nie są bardzo widoczne, ale dosyć często spotyka się też wady, gdzie koniecznie, musi być wdrożone leczenie ortodontyczne. Pacjent, który zdecyduje się na takie leczenie przez cały ten proces, pozostaje pod opieką ortodonty, a także musi przychodzić na wyznaczane przez specjalistę badania i postępować zgodnie z jego wskazówkami.
Periodonta to nieco mniej znane określenie w porównaniu do dwóch poprzednich. Specjalista ten ma jednak bardzo ważne znaczenie w dziedzinie stomatologii. Czym dokładnie zajmuje się taka osoba?
Periodonta to osoba, która odpowiada za leczenie chorób przyzębia, ale też błon śluzowych w jamie ustnej. Lekarz ten zajmuje się leczeniem, między innymi paradontozy, ale też innymi problemami w obrębie jamy ustnej. Możemy tu znaleźć nie tylko pomoc w leczeniu chorób przyzębia, lecz również w profilaktyce.
Do periodonty, należy udać się w przypadku nawracających stanów zapalnych błony śluzowej w jamie ustnej, chwianiem się zębów, nadwrażliwości zębów na niskie i wysokie temperatury, krwawienia dziąseł, odsłoniętych szyjek zębowych, nieprzyjemnego zapachu. Specjalista często wykonuje zabiegi higienizacyjne, aby poprawić stan jamy ustnej np. poprzez usunięcie kamienia nazębnego. Pacjent otrzymuje także wskazówki, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej.
Protetyk to osoba zajmująca się uzupełnianiem brakujących zębów oraz odbudową uszkodzonych zębów. Uzupełnienie i odbudowa mogą dotyczyć jednego bądź kilku, a nawet wszystkich zębów.
Pacjenci mogą skorzystać tu z wielu różnych metod uzupełnienia zębów: koron, mostów, protez, licówek. Dzięki temu można odtworzyć dawne uzębienie, a tym samym przywrócić estetyczny wygląd. Uzupełnienie protetyczne zębów sprawia, że prawidłowo pełnią one swoją funkcję, a pacjent może znów swobodnie się uśmiechać.
Pacjenci mogą korzystać z usług wyżej wymienionych specjalistów osobno. Zdarzają się jednak sytuacje, że w przypadku niektórych pacjentów konieczna jest współpraca tych osób.
Dzieje się tak, ponieważ te poważniejsze i skomplikowane stany, wymagają różnych metod leczenia i konsultacji pomiędzy specjalistami. Czasami rozpoczęcie leczenia u jednego specjalisty wymaga interwencji innego specjalisty, poprzedzającego to właściwe leczenie bądź wsparcie na poszczególnych etapach wdrożonego już leczenia.
Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.
Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy: