Powikłania po znieczuleniu u dentysty.

24.09.2024

 

  • Znieczulenie podczas leczenia stomatologicznego – jakie rodzaje wyróżniamy?
  • Powikłania po poszczególnych rodzajach znieczulenia
  • Czy możliwe jest uniknięcie powikłań po znieczuleniu stomatologicznym?

 

Znieczulenie podczas leczenia stomatologicznego – jakie rodzaje wyróżniamy?

 

Zanim przejdziemy do powikłań, mogących wystąpić po znieczuleniu stomatologicznym, należy wymienić, jakie rodzaje znieczuleń stosowane są w gabinetach dentystycznych. W stomatologii wyróżnia się:

  • Znieczulenie nasiękowe
  • Znieczulenie przewodowe
  • Znieczulenie powierzchniowe
  • Znieczulenie śródwięzadłowe
  • Znieczulenie w postaci gazu rozweselającego
  • Znieczulenie komputerowe
  • Narkozę

Celem znieczulenia jest całkowite zniesienie bólu, jaki odczuwałby pacjent podczas zabiegu. W zależności od umiejscowienia zęba wymagającego leczenia, stanu zdrowia pacjenta, ale też oferowanych przez gabinet znieczuleń stomatolog, dopasowuje odpowiedni sposób znieczulenia.

 

Powikłania po poszczególnych rodzajach znieczulenia

 

  • Znieczulenie miejscowe - do powikłań po znieczuleniu miejscowym zaliczamy zawroty głowy, problemy z mową, brak czucia w okolicy znieczulonego miejsca, reakcje alergiczne, w tym też wstrząs anafilaktyczny, omdlenia, krwiak w miejscu podania znieczulenia, podrażnienie nerwów (powikłanie to mija samo).
  • Gaz rozweselający - po zastosowaniu tego rodzaju znieczulenia, może pojawić się senność, zawroty głowy lub zmęczenie. Nie są to groźne powikłania, a gaz rozweselający z uwagi na duże bezpieczeństwo, stosowany jest u dzieci w czasie leczenia stomatologicznego.
  • Narkoza – jest jednym z rzadziej stosowanych znieczuleń. To rodzaj znieczulenia stosowany nie tylko w stomatologii, ale też wielu innych zabiegach. Tutaj powikłania mogą obejmować senność, zawroty głowy, zaburzenia równowagi, mdłości, wymioty, bóle głowy.

Do znieczulenia, które nie ma żadnych skutków ubocznych, zalicza się znieczulenie komputerowe, które jest całkowicie bezbolesne i pozwala na przeprowadzenie zabiegów stomatologicznych bez odczuwania dolegliwości bólowych przez pacjenta. Nie w każdym gabinecie dentystycznym, taki rodzaj znieczulenia jest jednak oferowany.

 

Czy możliwe jest uniknięcie powikłań po znieczuleniu stomatologicznym?

 

Bardzo ważną informacją jest to, że powikłania po znieczuleniu stomatologicznym pojawiają się bardzo rzadko. Zazwyczaj nie mamy do czynienia z żadnymi dolegliwościami po podaniu środka znieczulającego. Dla zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa pacjentom stomatolog przed rozpoczęciem leczenia i podania znieczulenia przeprowadza dokładny wywiad medyczny. Stomatolog pyta pacjenta o uczulenia na leki, w tym też o to, jak pacjent reagował na podawane dotychczas środki znieczulające.

Jeżeli istnieją pewne przeciwwskazania do podania konkretnego środka znieczulającego dentysta, dobiera inną metodą zniwelowania bólu w czasie leczenia. Przeszkodą do podania niektórych rodzajów znieczulenia mogą być także choroby przewlekłe, gdzie stomatolog również dopasowuje inne znieczulenie.

Należy stosować się też do zaleceń specjalisty tuż po przeprowadzeniu zabiegu, co pozwoli zminimalizować ryzyko wystąpienia ewentualnych powikłań. Zdarza się, że w przypadku niektórych rodzajów znieczulenia, które będą zastosowane pacjent, musi się dodatkowo przygotować. Chodzi tutaj o znieczulenie w postaci narkozy. Pacjent, który ma zostać uśpiony do zabiegu, nie powinien jeść na 6 godzin przed znieczuleniem. Nie można pić także płynów 2 godziny przed rozpoczęciem zabiegu.

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.