Zębiniaki - co to takiego? Przyczyny, objawy, leczenie.

24.09.2024

 

  • Zębiniaki – co to jest?
  • W jaki sposób można rozpoznać zębiniaki?
  • Jak wygląda leczenie zębiniaków?
  • Czy zapobieganie rozwojowi zębiniaków jest możliwe?

 

Zębiniaki – co to jest?

 

Zębiniaki to zwyrodnienie miazgi zęba, które nazywa się również kamieniami miazgowymi. Są to twarde i zwapnione złogi soli mineralnych. Do ich powstania dochodzi tam, gdzie doszło do obumarcia miazgi zęba. Należy wiedzieć, że zdrowa miazga zęba odpowiada za dostarczanie niezbędnych składników odżywczych, co przekłada się bezpośrednio na stan zęba.

Zębiniaki najczęściej rozwijają się w:

  • Zębach trzonowych
  • Siekaczach dolnych
  • Zębach zatrzymanych i niewyrżniętych

Zębiniaki mogą osiągać różne rozmiary. Mogą być to malutkie cząsteczki, ale także mogą osiągnąć one naprawdę spore rozmiary. Niestety nie są jeszcze do końca znane przyczyny powstawania zębiniaków, jednak wyróżnia się czynniki zwieszające ryzyko ich rozwoju, m.in.:

  • Zaawansowana próchnica
  • Stan zapalny miazgi zęba
  • Predyspozycje genetyczne
  • Urazy mechaniczne zęba
  • Leczenie kanałowe przeprowadzone w sposób nieprawidłowy

Nie należy mylić tutaj zębiniaków z podobną nazwą również używaną w stomatologii zębiaki. Są to podobne określenie, ale oznaczają dwa różne schorzenia.

 

W jaki sposób można rozpoznać zębiniaki?

 

Należy wiedzieć, że zębiniaki przez długi czas mogą rozwijać się bezobjawowo. Często pacjenci nawet nie wiedzą, że w ich zębach rozwinął się zębiniak. Mogą one jednak osiągnąć większe rozmiary, co prowadzi do silnych dolegliwości bólowych. Ból powstaje w wyniku uciskania zębiniaków na nerwy oraz naczynia krwionośne.

Istnieje jednak także inny sposób na rozpoznanie zębiniaków, zanim zaczną dawać one jakiekolwiek objawy. Taką możliwość daje wykonanie zdjęcia RTG bądź zdjęcia pantomograficznego wszystkich zębów. Często zmiany te są wykrywane przypadkowo, głównie podczas wykonywania pantomogramu.

 

Jak wygląda leczenie zębiniaków?

 

To, jakie dokładnie metody leczenia zostaną wdrożone uzależnione jest od rozmiaru i umiejscowienia zębiniaka. Jeżeli zmiana jest niewielkich rozmiarów stomatolog, może zalecić obserwację. Małe zębiniaki z reguły nie wymagają natychmiastowego usuwania, jeżeli nie powodują żadnych dolegliwości u pacjenta.

Znacznie inaczej wygląda to w momencie, kiedy zębiniak jest duży, a pacjent skarży się na silny ból. Wtedy usunięcie tej zmiany jest konieczne. Zębiniaki usuwa się podczas leczenia kanałowego. Zabieg ten jest w pełni bezbolesny, ponieważ odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Usunięcie zębiniaków pozwala na dokładne oczyszczenie kanału zęba.

Niekiedy usunięcie zębiniaków odbywa się podczas zabiegu chirurgicznego. Dotyczy to zmian o znacznych rozmiarach. Na szczęście takie przypadki zdarzają się stosunkowo rzadko i najczęściej wystarczy wizyta w gabinecie stomatologicznym.

 

Czy zapobieganie rozwojowi zębiniaków jest możliwe?

 

Prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej pomaga zapobiec rozwojowi wielu różnych problemów, w tym również powstawaniu zębiniaków.

Dbając o zęby poprzez regularne ich szczotkowanie, zapobiegamy rozwojowi próchnicy, która jest jednym z czynników zwiększających ryzyko powstania takich zmian. W przypadku osób, u których już kiedyś wykryto zębiniaki, zalecane są regularne kontrole stomatologiczne, aby uniknąć tego problemu w przyszłości.

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.