Osteointegracja – czym jest ten proces i jak wygląda?
Co wpływa na powiedzenie procesu osteointegracji?
Dlaczego leczenie implantologiczne jest najlepszym rozwiązaniem?
Osteointegracja określana jest jako proces biologiczny, polegający na zespoleniu kości wraz ze wszczepionym implantem. Pozwala to na otrzymanie stabilnej struktury, dzięki czemu po upływie określonego czasu możliwe będzie założenie na implant korony zęba. Proces ten ma ogromny wpływ na powodzenie zabiegu i to, czy nowy ząb będzie stabilny. Stabilność zęba natomiast wpływa na codzienne funkcjonowanie tj. przeżuwanie pokarmów, mówienie, ale też ma to duże znaczenie, jeżeli chodzi o wygląd i samopoczucie pacjenta.
W momencie, gdy implant zostanie już umiejscowiony w kości szczękowej dziąsło jest zszywane. Po zszyciu implant jest całkowicie zakryty. Tutaj właśnie rozpoczyna się proces osteointegracji, który trwa 3-6 miesięcy. Podczas łączenia implantu z kością komórki kostne wnikają w powierzchnię implantu, tworząc mocną strukturę, otaczającą wszczepiony implant. Zanim zostanie założona korona zęba, konieczne jest nacięcie dziąsła w miejscu wszczepienia implantu, co umożliwia dokończenie zabiegu i zamocowanie korony.
To, jaki efekt ostatecznie uzyskamy, zależy od kilku czynników. Niekiedy efektywność leczenia implantologicznego uzależniona jest od stanu zdrowia pacjenta, ale często duży wpływ ma też przestrzeganie pewnych zasad przez osoby, u których wszczepiono implant. Do czynników, mających wpływ na powodzenie osteointegracji, zaliczamy:
Stan zdrowia pacjenta
Poprawność wszczepiania implantu
Odpowiednie dopasowanie do danego pacjenta sposobu wszczepienia implantu
Czas odsłonięcia implantu i założenia korony (czynność ta nie powinna być wykonana zbyt szybko, ponieważ może wpłynąć to na niepowodzenie zabiegu)
Ilość tkanki kostnej (jeśli ilość tkanki kostnej będzie zbyt mała, należy ją odbudować, na przykład poprzez augumentację kości)
Przestrzeganie przez pacjenta zasad higieny i postępowanie zgodnie z zaleceniami stomatologa, w tym też unikanie stosowania używek (tu ważne jest dbanie o miejsce, gdzie wszczepiono implant, aby nie doszło do powikłań, należy unikać też obciążania miejsca po wszczepieniu implantu)
Odpowiednie dopasowanie implantu
Wybór właściwej korony, którą nakłada się na implant
Dietę
Osteointegracja to ważny proces w całym leczeniu implantologicznym. Od tego, czy osteointegracja przebiegnie prawidłowo uzależniony jest efekt leczenia i co najważniejsze, stabilność implantu.
Leczenie implantologiczne, chociaż wiąże się z dużym wydatkiem, to jest wybierane przez wielu pacjentów. Decydując się na leczenie implantologiczne, uzyskasz:
Naturalny wygląd zębów (ząb nie będzie niczym różnił się od Twojego stałego uzębienia)
Gwarancję trwałości (prawidłowo wszczepiony implant służy pacjentom do końca życia)
Brak konieczności naruszenia sąsiadujących zębów (wszczepienie implantu, dotyczy wyłącznie miejsca, w którym brakuje zęba)
Wysoki poziom bezpieczeństwa
Implanty pozwalają na swobodne przeżuwanie, ale też gryzienie twardszych pokarmów – inne metody uzupełnienia uzębienia, mogą stanowić pewne graniczenie w tej kwestii (implanty pełnią taką samą funkcję, jak naturalne uzębienie).
Leczenie implantologiczne to mnóstwo zalet. Zabieg wszczepienia implantów jest bezpieczny dla pacjentów i odbywa się pod okiem doświadczonych specjalistów. Nie należy się więc obawiać tego procesu, ponieważ zakończenie całego leczenia daje naprawdę niesamowite efekty.
Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.
Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:
Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548
tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935
e-mail: rejestracja@vital-dent.pl
Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00