Czym są kieszonki dziąsłowe i czy wymagają leczenia?

29.11.2024

 

  • Kieszonki zębowe – sprawdź, czym dokładnie jest ten problem
  • Jakie są objawy kieszonek zębowych i czy można zapobiec ich powstawaniu?
  • Czy kieszonki zębowe wymagają leczenia?

 

Kieszonki zębowe – sprawdź, czym dokładnie jest ten problem

 

Kieszonki zębowe to niewielka przestrzeń pomiędzy zębem a dziąsłem. Z reguły jest to mała i niegroźna szczelina, jednak jej pogłębianie się zawsze wymaga interwencji specjalisty. Jeżeli odległość ta wynosi więcej niż 3 mm, nie należy zwlekać z podjęciem właściwych działań i wizytą w gabinecie dentystycznym. W przypadku zdrowych dziąseł problem ten nie występuje, a dziąsła przylegają do zębów. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy kieszonki dziąsłowe pogłębiają się, co może prowadzić do poważnych komplikacji.

W kieszonkach tych mogą gromadzić się resztki pokarmu i w konsekwencji może prowadzić to do powstawania stanów zapalnych. Gromadzące się bakterie stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia zębów. Do powstawania kieszonek zębowych prowadzi często niewłaściwa higiena jamy ustnej, a także gromadzenie się kamienia nazębnego.

W momencie, gdy kamień nie jest regularnie usuwany, dochodzi do gromadzenia się bakterii i osłabienia tkanek, które odpowiadają za przyleganie dziąsła do zęba. Niekiedy przyczyną powstawania kieszonek zębowych jest też wyrastanie zębów mądrości, czyli ósemek. Ząb mądrości powoduje przesuwanie się sąsiadujących zębów, tym samym, prowadząc do powstania stanu zapalnego, co zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się kieszonki zębowej.

 

Jakie są objawy kieszonek zębowych i czy można zapobiec ich powstawaniu?

 

Kieszonki zębowe mogą powodować różne dolegliwości, co jest uzależnione od wielu czynników i stopnia zaawansowania problemu. Poznaj najczęstsze objawy kieszonek zębowych:

  • Ból, w tym również ból podczas jedzenia, picia, czy dotykania dziąseł
  • Opuchlizna
  • Zaczerwienienie
  • Krwawienie dziąseł
  • Wydzielina ropna
  • Uczucie, że coś znajduje się pod dziąsłami
  • Rozchwianie zębów
  • Kamień nazębny
  • Nieprzyjemny zapach, który powstaje w wyniku gromadzenia się bakterii

Im większy będzie stan zapalny i kieszonki zębowe, tym poważniejsze mogą wystąpić objawy. Czy uniknięcie powstania kieszonek jest możliwe? Właściwe dbanie o higienę jamy ustnej z pewnością zmniejszy ryzyko pojawienia się kieszonek. Ponadto istotne jest też regularne odwiedzanie stomatologa, ponieważ może on wychwycić zmiany w początkowym stadium ich rozwoju. Zdarza się jednak, że nie zawsze można uniknąć powstania kieszonki zębowej, ale dotyczy to najczęściej problemu, jakim jest wrastanie zębów mądrości.

 

Czy kieszonki zębowe wymagają leczenia?

 

Sposób leczenia kieszonek zębowych i to, czy w ogóle bardziej specjalistyczne leczenie jest konieczne, zależy od stopnia zaawansowania problemu. Oczywiście pierwszym elementem, na jaki należy zwrócić szczególną uwagę jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Wiele problemów stomatologicznych, w tym też kieszonki zębowe powstają w wyniku niedostatecznej higieny jamy ustnej, czyli nieprawidłowego szczotkowania, czy też nieregularnego mycia zębów.

  • Jednym z ważniejszych kroków, jakie podejmie stomatolog jest dokładne oczyszczenie zębów, czyli usunięcie kamienia nazębnego z zębów (skaling), ale też nieco poniżej linii dziąseł. Czy wiesz, że kamień nazębny nie zawsze jest widoczny gołym okiem? Do takiej sytuacji dochodzi, gdy zgromadzi się on poniżej dziąsła. Następnie wykonuje się piaskowanie, co pozwala na usunięcie pozostałości płytki nazębnej. Jeśli to kamień jest przyczyną powstawania kieszonek zębowych skaling i piaskowanie będą wystarczające, oczywiście nie zapominając o właściwym zachowaniu higieny jamy ustnej przez pacjenta w domu. Stomatolog może zalecić również stosowanie płynów do płukania jamy ustnej (np. chlorheksydyny), które pomagają usuwać bakterie i zapobiegają gromadzeniu się płytki nazębnej.
  • Kolejną metodą leczenia jest kiretaż. Jest to oczyszczenie korzenia zęba, co umożliwia skuteczne usunięcie skupiska bakterii powodujących stan zapalany i pogłębianie się kieszonek zębowych. Jest to bardziej inwazyjny zabieg, jednak cechuje się on dużą skutecznością w oczyszczaniu. W zależności od potrzeb stosuje się kiretaż zamknięty albo otwarty.
  • Leczenie za pomocą środków farmakologicznych. Tę formę leczenia stosuje się w momencie, gdy pojawi się opuchlizna i nie jest możliwe przeprowadzenie żadnego zabiegu. Stomatolog przepisuje wtedy antybiotyk, a gdy zejdzie opuchlizna, podejmuje decyzję o rodzaju dalszego leczenia.
  • Ostatnią możliwością, jeżeli chodzi o leczenie jest usunięcie zęba. Dotyczy to zębów mądrości, gdzie doszło do powstania kieszonki zębowej. Usunięcie zęba w takiej sytuacji jest najskuteczniejszym rozwiązaniem.

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.