Wokół leczenia kanałowego krąży bardzo wiele mitów, jakie niestety powodują, że pacjenci wprost boją się wizyt w gabinecie stomatologicznym. Ból, utrata zębów i skutki uboczne to tylko część z elementów, o których wspominają pacjenci. Jednak jak to wygląda w rzeczywistości? Leczenie kanałowe zwane endodoncją jest powszechnie wykonywanym zabiegiem, który dzięki coraz nowocześniejszym metodom i doskonałemu doświadczeniu specjalistów, staje się coraz mniej bolesne.
Leczenie kanałowe nie jest zabiegiem, który wykonywany jest w przypadku niewielkich zmian czy schorzeń. Jest ono jedyną skuteczną metodą leczenia nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba. Dochodzi do niego w momencie, gdy nasze zęby są bardzo zaniedbane pod względem występowania próchnicy czy urazów zęba. Jeśli są to zaawansowane problemy, które doskwierają od długiego czasu, wywołują ból oraz dyskomfort, leczenie endodontyczne może okazać się jedyną możliwością, aby uchronić chory ząb przed usunięciem. Zajmuje się nim specjalista - stomatolog-enododonta, który wykorzystuje mikroskopy, endometry i rentgen, aby jak najlepiej pomóc pacjentowi.
Tutaj warto dodać, że w związku ze znacznym postępem medycyny i rozwojem techniki, leczenie kanałowe nie wiąże się z bólem czy wielokrotnymi wizytami u dentysty. Zabieg jest wykonywany w komfortowych warunkach, a czas jego trwania jest znacznie krótszy niż kiedyś. Dlatego tak naprawdę nie ma się czego bać i zdecydowanie lepiej próbować ratować chory ząb niż decydować się na jego usunięcie, które dalej może doprowadzić do kolejnych bolesnych konsekwencji.
Leczenie kanałowe jest wskazane w konkretnych przypadkach. To konieczność, kiedy w miazdze zęba powstaje stan zapalny, jaki stopniowo prowadzi do jej obumarcia. Niestety najczęściej jest to spowodowane zaniedbaniami ze strony pacjenta i niewłaściwym (bądź zerowym) leczeniem próchnicy. Głębokie ubytki próchnicowe mają katastrofalne skutki i wiążą się ze sporym bólem. Ponadto obumarcie miazgi zęba ma miejsce także, kiedy dochodzi do odłamania korony zęba, jego zwichnięcia czy zapalenia przyzębia. Dodatkowo leczenie endodontyczne bywa potrzebne, gdy pacjent planuje założenie aparatu ortodontycznego czy podjęcie leczenia protetycznego.
Jeśli pojawiają się u Ciebie któreś z wymienionych objawów, koniecznie udaj się do stomatologa, by upewnić się, czy nie dochodzi do obumarcia miazgi:
Leczenie kanałowe jest przeprowadzone w jasno określony sposób. Na samym początku wykonuje się zdjęcia rentgenowskie bądź tomografię stożkową, które pozwalają na postawienie diagnozy i odpowiednie zaplanowanie leczenia. W trakcie jego trwania pacjent otrzymuje znieczulenie, dzięki czemu zabieg jest bezbolesny i komfortowy. Na chory ząb nakłada się kofedram, czyli arkusz lateksu, który zabezpiecza przed przedostaniem się bakterii z jamy ustnej do zęba. Dalej dentysta opracowuje ubytek, zdejmując z niego próchnicę. Kolejnym krokiem jest dokładne czyszczenie oraz kształtowanie, jakie wykonuje się za pomocą precyzyjnych wierteł i pilników. Za pomocą endometru określa się długość kanału. Następnie po jego dezynfekcji, stomatolog wypełnia system kanałowy i odbudowuje ząb, wykorzystując specjalny materiał kompozytowy.
Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.
Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:
Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548
tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935
e-mail: rejestracja@vital-dent.pl
Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00