Niezależnie od przyczyny pojawiającego się bólu zęba, niewątpliwie jest to przypadłość, która nie wywołuje dobrych skojarzeń i powoduje spory dyskomfort. Ból jest dotkliwy, dość często trwa długo bądź powraca, dlatego najczęściej szukamy rozwiązania w tabletkach przeciwbólowych i rezygnujemy ze znalezienia źródła problemu. Bólu zęba nie powinno się lekceważyć, a jak najszybciej określić przyczynę problemu, ponieważ może on oznaczać rozwój stanu chorobowego, w przypadku którego im wcześniejsza reakcja, tym lepiej.
Ból zęba stanowi dokuczliwą przypadłość, która najczęściej zwiastuje zmiany chorobowe w obszarze zęba bądź przyzębia. Powoduje go mnóstwo rozmaitych czynników o różnym natężeniu. Bagatelizowanie bólu może prowadzić do powikłań i powodować konieczność podjęcia znacznie radykalniejszych kroków oraz poważniejszego leczenia. Niestety to nieprzyjemny stan, który znacząco wpływa na codzienne funkcjonowanie. Jego intensywność różni się, a także sposób, w jaki ból daje o sobie znać — niektórzy cierpią na chroniczny ból, inni odczuwają powracające pulsowanie. Jeśli ból zęba jest naprawdę silny i trwały, może to oznaczać zaawansowany stan chorobowy, którego nie wyleczy ani nie zahamuje doraźne przyjmowanie środków przeciwbólowych. Wtedy konieczne jest znalezienie i potem wyeliminowanie źródła bólu, czego może dokonać wyłącznie stomatolog.
Niewątpliwie ból zęba nie jest pożądanym stanem i jest sygnałem o występującej nieprawidłowości. Dlatego nie należy go bagatelizować niezależnie od przyczyny, która go powoduje. Tych z kolei może być całkiem wiele. W większości przypadków ból wynika z próchnicy, jednak zdarza się, że dotykają nas poważniejsze stany chorobowe, które pochodzą zarówno od przyzębia, jak i dziąseł, okostnej czy miazgi. Niekiedy ból zęba jest spowodowany również nieprawidłowo wykonanym zabiegiem stomatologicznym bądź przebytym urazem. W wielu sytuacjach pojawia się on również jako reakcja na drażniące bodźce - np. zimne bądź gorące napoje - i jest sygnałem uciążliwej nadwrażliwości.
W tym przypadku szczególnie warto udać się do dentysty. Rwący i uciążliwy ból, który pojawia się po kontakcie z napojami o niskiej czy wysokiej temperaturze lub kwaśnymi czy słodkimi potrawami, może być spowodowany zarówno próchnicą, jak i nadwrażliwością. Lepiej upewnić się, co jest przyczyną takiego dyskomfortu, by jak najszybciej zareagować i rozpocząć leczenie.
Niezależnie od tego, co powoduje ból, zawsze musimy zachować pewną czujność i ostrożność, ponieważ nie jest to stan normalny, a raczej organizm wysyła sygnały, że coś niepokojącego się z nim dzieje. Pamiętaj, aby przynajmniej dwa razy w roku wykonywać przegląd dentystyczny i od razu leczyć pojawiające się ubytki. Jeśli w momencie, gdy ból zęba pojawia się i jest bardzo silny, warto od razu zwrócić się po pomoc do stomatologa. Regularny, powtarzający się ból wymaga kontroli specjalisty.
Zdarza się, że musimy nieco poczekać na wolny termin wizyty u lekarza. W międzyczasie warto sobie pomóc i zmniejszyć dyskomfort wynikający z bólu. Jeśli borykasz się ze stanem zapalnym, możesz go złagodzić, stosując napar z szałwii do płukania jamy ustnej. Ból uśmierzysz środkami przeciwbólowymi oraz przeciwzapalnymi. Na opuchliznę pomocne będą zimne okłady bądź kompres z olejem goździkowym, który należy przyłożyć do chorego zęba.
Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.
Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:
Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548
tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935
e-mail: rejestracja@vital-dent.pl
Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00