Na temat zębów mądrości, czyli ósemek krąży od lat wiele mitów. Część dentystów rekomenduje ich niezwłoczne usunięcie, a pozostali radzą, aby je zostawić i poddawać takiej samej pielęgnacji oraz leczeniu jak pozostałe zęby. Tak naprawdę postępowanie z ósemkami zależy od indywidualnego, konkretnego przypadku. W niektórych z nich wprost konieczne jest poddanie ich ekstrakcji. Wyjaśniamy, jaką funkcję pełnią zęby mądrości oraz w jaki sposób należy postępować, gdy zaczynają one wyrastać.
Ósemki są zębami, które wyrastają najpóźniej i najczęściej pojawiają się w uzębieniu pomiędzy 18 a 25 rokiem życia. Nie jest to jednak w żaden sposób zasada, ponieważ zdarza się, że nie pojawiają się one w ogóle u niektórych osób bądź proces wyrastania rozpoczyna się w bardzo późnym okresie życia.
Dlaczego w ogóle pojawiają się w naszym uzębieniu wyczekiwane przez niektórych ósemki? To pozostałość po ewolucji i zmianach w nawykach żywieniowych. W dawnych czasach ludzie musieli spożywać sporo twardych produktów, które były surowe. Do gryzienia i żucia potrzebowali oni silnych zębów, które umożliwiały przyswajanie pokarmu. Dlatego dodatkowy zestaw zębów trzonowych był wprost konieczny i pomocny. Dziś większość żywności jest przetworzona, dlatego nie potrzebujemy mocnych zębów, które poradzą sobie z surowymi pokarmami, jednak genetyka nadal obdarza większość z osób właśnie ósemkami będącymi śladem po rozwoju ludzkości.
Niektórzy stomatolodzy rekomendują profilaktyczne usuwanie ósemek, ponieważ nie pełnią one żadnej konkretnej funkcji w naszym uzębieniu. Z racji ich trudnego położenia, bardzo często kłopotliwe jest dbanie o ich prawidłową higienę, w efekcie czego zęby mądrości psują się łatwiej i szybciej niż pozostałe. Dlatego, aby uniknąć konieczności leczenia, które może okazać się dość trudne, dentyści polecają ekstrakcję takich zębów. Jednak nie ma konieczności, aby tego dokonywać, jeśli nasz przypadek nie jest naprawdę kłopotliwy.
Bywają sytuacje, gdy ósemki muszą być usunięte i nie stanowi to wyboru, a wprost konieczność. Dzieje się tak, gdy zęby mądrości nie mają wystarczająco dużo miejsca w łuku zębowym. Nie mieszczą się w nim i naciskają na inne zęby, powodując dyskomfort. Zdarza się również, że wyrastają one leżąco bądź są zatrzymane, czyli nie są one w stanie w pełni wyrosnąć czy przebić się przez dziąsło. W niektórych przypadkach ósemki ulokowane są w taki sposób, że problematyczne jest dokładne wyczyszczenie ich, co powoduje rozwój próchnicy. Wtedy również najlepszym rozwiązaniem będzie ekstrakcja.
Nie da się ukryć, że niezależnie od tego, czy usuwamy zęba mądrości profilaktycznie, czy z konieczności, zabieg ten bywa dość kłopotliwy z uwagi na stres samego pacjenta. Choć znieczulenie zmniejsza znacząco ból fizyczny, to niektórzy pacjenci borykają się z nieprzyjemnymi reakcjami ze strony nerwów, jednak ogranicza się to wyłącznie do dyskomfortu. Samo usunięcie zęba najczęściej nie trwa zbyt długo, jeśli jest wykonywane przez doświadczonego dentystę, który oprócz wiedzy i praktyki wykorzystuje również zdjęcie RTG uzębienia, by jak najsprawniej poradzić sobie z naszym problemem. Zdarza się, że przy znieczuleniu miejscowym ekstrakcja przebiega nawet w ciągu kilku minut. W nieco bardziej skomplikowanych przypadkach może to przedłużyć się do godziny.
Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.
Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:
Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548
tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935
e-mail: rejestracja@vital-dent.pl
Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00