Ból zęba jest niezwykle dokuczliwą dolegliwością, jaka wpływa na codzienne funkcjonowanie. Bardzo często w związku z nim nie jesteśmy w stanie skupić się na pracy, nauce, a sen czy spożywanie posiłków przychodzą z trudnością. Najczęściej szukamy sposobu na jego zminimalizowanie, aby przywrócić komfort życia. Niestety zapominamy o odnalezieniu przyczyny. Ból zęba może przyjmować różne formy w zależności od tego, co go powoduje. Przede wszystkim może mieć bardzo łagodny przebieg i pojawiać się co jakiś czas w konkretnych sytuacjach, ale również ostry charakter. Wtedy też pacjent prócz ogólnego złego samopoczucia odczuwa również bardzo nieprzyjemne pulsowanie.
Przyczyn jest sporo, a sam ból zęba nigdy nie pojawia się znikąd. Wyjaśniamy kilka powodów, które mogą wywołać ten nieprzyjemny stan.
Jednym z częstych powodów wystąpienia bólu zębów jest zapalenie miazgi, czyli nerwów oraz naczyń, które są wewnątrz zęba. Wynika to z nieleczonej głębokiej próchnicy. Charakterystyczną cechą jest stały, samoistny ból, który pojawia się niezależnie od sytuacji. Zdarza się, że jest on tak silny, że potrafi wybudzić ze snu. Przy tym występuje nieprzyjemny zapach z jamy ustnej. Tutaj nie warto zwlekać, ponieważ może być konieczne podjęcie natychmiastowego leczenia endodontycznego.
Inny rodzaj bólu pojawia się, kiedy dochodzi do stanu zapalnego nie wewnątrz zęba, a dookoła niego. Można go zdiagnozować bez większego problemu. Najczęściej powstaje przy nagryzaniu bądź opukiwaniu zęba. Niektórzy pacjenci odczuwają, jakby ząb był wysadzany z zębodołu. Przy dalszym etapie zaawansowania stanu zapalnego ból staje się promieniujący i ciągły, a nasila przy poziomym ułożeniu ciała, przez co duży dyskomfort pojawia się w nocy podczas zasypiania.
Dość często odczuwaną dolegliwością jest nadwrażliwość zębiny, która występuje u sporej części osób dorosłych. Pojawia się ona, gdy dochodzi do odsłonięcia zębiny (normalnie pokrytej szkliwem lub cementem). Może to wynikać ze złamania korony zęba czy starciu szkliwa. Wtedy pacjent odczuwa spory dyskomfort w reakcji na zimno, a także spożywanie kwaśnych bądź słodkich potraw. Często ból wzmaga się również przy bodźcach mechanicznych - szczotkowaniu, nitkowaniu, a nawet zakładaniu protez.
Przede wszystkim podkreślamy, że niezwykle ważna jest odpowiednia reakcja - wybranie się do dentysty tak szybko, jak to możliwe, by nie dopuścić do rozwoju stanu chorobowego. Jednak, aby nieco poprawić komfort życia, możemy poszukać sposobów na złagodzenie nieprzyjemnego bólu zęba. Pośród popularnych metod można wymienić:
Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.
Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:
Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548
tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935
e-mail: rejestracja@vital-dent.pl
Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00