Implanty zębów należą nie tylko do najbezpieczniejszych sposobów na wypełnianie ubytków zębowych, ale również przynoszą zdecydowanie najwięcej korzyści pacjentowi. Warto zdawać sobie sprawę, że ryzyko powikłań nie przekracza 1%. Przez wypełnienie luki można zapobiec rozchwianiu się zębów, a także zanikowi kości.
Implantację zębów należy przede wszystkim zacząć od badań, a także bardzo szczegółowego wywiadu z danym pacjentem. Do badań należy zaliczyć tomografię, w niektórych przypadkach nawet morfologię oraz różna czynniki krzepnięcia. Podczas wywiadu lekarz zada również pytania dotyczące przyzwyczajeń kulinarnych czy przebytych chorób. Stomatolog oceni stan jamy ustnej pacjenta. Na tym etapie części osób wyjdzie próchnica do wyleczenia. Mogą zdarzyć się również sytuacje, gdzie kość nie będzie nadawała się do wszczepienia implantu.
Gdy wszystkie niezbędne badania zostaną już przeprowadzone, klient razem z chirurgiem stomatologiem dokonuje wyboru implantów zębów. Można zdecydować się na implantację jednoetapową, polegającą na tym, że implanty zębów od razu po zabiegu zostaną zaopatrzone w śrubę gojącą. Z kolei w implantacji dwuetapowej dziąsło jest zszywane, a implant zębowy jest oddzielony na czas osteointegracji ze środowiskiem zewnętrznym, co pozwala zdecydowanie zmniejszyć ryzyko zakażeń, a także zwiększyć szansę integracji implantu z kością.
Czas wszczepienia implantów zębów trwa przeważnie około 30 minut. Warto zarezerwować sobie jednak zdecydowanie więcej czasu, gdyż zabieg poprzedza nie tylko podanie znieczulenia, ale również dezynfekcja jamy ustnej. Po zakończonym zabiegu chirurg stomatolog zatrzymuje klienta w celu upewnienia się, że ten dobrze go zniósł. Implanty zębów wszczepiane są przez wykorzystanie miejscowego znieczulenia, które nie wymaga od klienta żadnego przygotowania. Można oczywiście wybrać opcję znieczulenia ogólnego, wtedy należy jednak przygotować się tak jak do podania narkozy.
Później stomatolog dokonuje odsłonięcia kości i wykonania w niej otworów za pomocą bardzo specjalnych wierteł. Gdy nastąpi już stabilizacja implantu zębowego, lekarz zszyje dziąsło, albo zamocuje śrubę gojącą. Zabieg uznaje się wtedy za zakończony. Stomatolog może oczywiście zlecić klientowi antybiotyki, a także leki przeciwzapalne czy przeciwbólowe.
Mniej więcej tydzień po zabiegu należy odwiedzić chirurga w celu zdjęcia szwów. W międzyczasie trzeba oczywiście stosować się do zaleceń lekarza. Nie można palić papierosów, po każdym z posiłków koniecznie należy płukać jamę ustną letnią wodą, a także myć zęby omijając okolice wszczepu. Trzeba stosować również przepisane leki.
Każdy implant zębów wymaga założenia korony. Rekomenduje się, aby implant nie był nią obciążony do czasu zakończenia osteointegracji. Osoby, które wstydzą się przerw w uzębieniu, mogą zdecydować się na wykonanie osłon u stomatologa, które będą wyglądały jak zęby. Oczywiście w zależności od metody, która będzie zastosowana, wystąpi inny czas leczenia. Warto jednak pamiętać, że to chirurg podejmuje decyzję, kiedy będzie założona korona.
Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.
Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:
Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548
tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935
e-mail: rejestracja@vital-dent.pl
Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00