Jak przeciwdziałać powstawaniu próchnicy - charakterystyka, skutki, zapobieganie

01.08.2018

Zapobieganie powstawaniu próchnicy u dorosłych jest również ważne, co u dzieci. Próchnica jest chorobą zębów, która skutecznie i szybko je niszczy. Najczęstszą przyczyną próchnicy jest brak higieny jamy ustnej. Dlatego też profilaktyka powinna uwzględniać edukację, których celem ma być głównie mycie zębow, jak również regularne wizyty u dentysty.

 

Profilaktyka próchnicy - charakterystyka

 

Próchnica jest chorobą zmineralizowanych części zębów, którą powodują kwasy wytwarzane przez bakterie obecne w naszej płytce nazębnej. Powstawanie próchnicy związane jest bezpośrednio z zaburzeniami równowagi pomiędzy demineralizacją, a mineralizacją. Najczęstszymi czynnikami, które biorą udział w procesach powstania próchnicy u dorosłych są :

  • węglowodany, czyli cukry zawarte w jedzeniu,

  • bakterie obecne w płytce nazębnej,

  • skład śliny, jej ilość i zdolność do odkwaszania zawartości w jamie ustnej,

  • podatność tkanek zębowych na odwapnienie związane z niską mineralizacją,

  • czas oddziaływania wyżej wymienionych czynników na tkanki zębów ( im dłużej, tym uszkodzenia są większe).

 

Profilaktyka próchnicy - zapobieganie

 

Z próchnicą można bardzo skutecznie walczyć, niemniej należy zacząć to robić odpowiednio wcześnie, aby zapobiec jej rozprzestrzenianiu się. Najlepiej jest w ogóle nie dopuścić do zapoczątkowania procesu próchnicznego. Oto przydatne wskazówki:

 

  • profilaktyka jamy ustnej - wymagane jest dokładne szczotkowanie zębów po każdym posiłku, a przynjamniej 3 razy w ciągu dnia. Warto stosować dodatkowo nici dentystyczne celem dokładniejszego oczyszczania nawet niewielkich zakamarków, jak również płyny do płukania jamy ustnej, które działają przeciwbakteryjnie. Podczas szczotkowania zębów należy oczyszczać również język, bowiem także na nim gromadzą się spore ilości bakterii. Regularne oczyszczanie zębów zapobiegnie osiadaniu się jedzenia i tworzeniu płytki nazębnej, jak również utrudni kolonizację bakterii odpowiedzialnych za tworzenie się próchnicy,  

 

  • mniej cukrów przy zapobieganiu próchnicy - zmniejszenie ilości i częstości spożywania produktów, które zawierają cukier tylko do posiłku głównego. Unikanie pokarmów i napojów, które zawierają cukier przynajmniej godzinę przed snem. Warto również wypróbować produkty, które nie wykazują działania próchnicotwórczego. Są to między innymi : makaron, ryż, świeże pieczywo, ciemne pieczywo, woda, mleko, czy sery. Właściwa dieta to istotny element przeciwdziałania próchnicy, na który składają się : odpowiedni poziom składników odżywczych, witamin i składników mineralnych, jak również dawkowanie cukrów w racjonalny sposób i właściwa konsystencja pokarmów,

 

  • profilaktyka próchnicy u dentysty - warto pamiętać o odbywaniu regularnych wizyt u stomatologa, co przyczyni się do szybkiego wyleczenia ewentualnych początków próchnicy.

 

Profilaktyka próchnicy jest bardzo istotna, bowiem dzięki niej możemy zachować zdrowy uśmiech i piękne uzębienie na dłużej. Należy mieć na uwadze, że zęby są tylko jedne i nie będą ulegać nieustannej wymianie. Dlatego też warto o nie permanentnie zadbać, stosować pasty do zębów z fluorem i regularnie odwiedzać swojego stomatologa.

 

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.