Choroby jamy ustnej mają ogromny wpływ na zdrowie całego organizmu. Jama ustna to swego rodzaju przedsionek do czeluści naszego ciała i wszelkie nieprawidłowości w niej występujące mają siłą rzeczy na niego ogromny wpływ. Jedną z bardziej bagatelizowanych dolegliwości jest próchnica, która dotyczy aż 99% Polaków.
W jamie ustnej znajduje się prawdziwe bogactwo drobnoustrojów. Większość z nich nie wpływa negatywnie na zdrowie, niektóre jednak mogą powodować większy lub mniejszy dyskomfort, a nawet śmierć. Mowa tu o bakteriach z rodzaju streptokoki (S. salivarius, S. mitior, S. sanguis) odpowiedzialnych za powstawanie próchnicy. Choroba ta dotyka tkanek tworzących zęby. Bakterie powodują ich stopniowe niszczenie, co może mieć konsekwencje nie tylko w obrębie jamy ustnej.
Pojęcie próchnicy znają już dzieci w wieku przedszkolnym. Nieodpowiednia dieta bogata w cukry - ulubioną pożywkę bakterii, oraz brak systematycznego i dokładnego mycia zębów są głównymi przyczynami pojawienia się próchnicy zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Poza tymi, na które mamy wpływ, istnieją też niezależne od nas: predyspozycje genetyczne. Jakakolwiek jednak przyczyna pojawienia się próchnicy dotyka nasze zęby, systematyczne wizyty kontrolne u dentysty pozwalają szybko ją wyeliminować i zapobiec nawrotom.
Gdy pozwolimy próchnicy opanować ząb, jest zagrożenie przedostania się bakterii do krwiobiegu. Wraz z krwią streptokoki mogą przemieścić się wtedy do nawet bardzo oddalonych od jamy ustnej organów. Konsekwencje tego są różne i jest ich wiele:
choroby układu krążenia, w tym miażdżyca i choroby serca takie jak zapalenie mięśnia sercowego, wsierdzia czy osierdzia,
choroby nerek i trzustki oraz wywołana tym cukrzyca,
choroby stawów,
sepsa.
Z kolei niezwiązane z przedostaniem się bakterii do krwiobiegu są:
zapalenie zatok,
stany zapalne gardła i migdałków.
Dolegliwości te wynikają z sąsiedztwa z jamą ustną, w której namnarzają się streptokoki.
Nieleczona próchnica może też doprowadzić do zmian w dziąsłach i szyjce zęba. Ich skutkiem jest paradontoza - choroba powodująca ruchomość zębów i w ostateczności ich wypadanie.
Warto zwrócić też uwagę na wpływ próchnicy na pojawianie się ubytków w uzębieniu. Każdy taki ubytek powoduje zmiany w zgryzie o różnym stopniu nasilenia. To z kolei przyczynić może się do kompleksu związanego z nierównymi zębami, ale też problemów w rozdrabnianiu pokarmu. Jama ustna ma wiele zadań w procesie trawienia: zęby rozdrabniają pokarm, odpowiednie enzymy wstępnie go trawią, ślina nawilża. W przypadku braku w uzębieniu i krzywego zgryzu, odpowiednie rozdrobnienie pokarmu jest niemożliwe i jedzenie dostaje się do przełyku, a potem żołądka w formie niedostosowanej do możliwości trawiennych kolejnych części układu pokarmowego. Żołądek nadrabia wtedy niewykonaną pracę zębów, a nadmierne wydzielanie enzymów i kwaśnych w odczynie soków trawiennych przyczyniają się do choroby wrzodowej.
Tak więc próchnica to nie tylko nieświeży oddech, ale cały zestaw poważnych chorób ustrojowych, w skrajnych sytuacjach mogących prowadzić do śmierci. Warto więc systematycznie kontrolować stan swojego uzębienia, by zapobiec rozwijaniu się w jamie ustnej szkodliwych bakterii.
Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.
Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:
Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548
tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935
e-mail: rejestracja@vital-dent.pl
Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00