Przyczyny powstawania paradontozy

28.05.2018

Paradontoza to choroba, która rozwija się często bardzo podstępnie. Dlatego tak duże znaczenie mają regularne kontrole w gabinecie stomatologicznym. Co to za choroba i jakie są przyczyny jej powstawania?

 

Paradontoza - charakterystyka

 

W skład przyzębia wchodzą tkanki okalające ząb, które utrzymują go w kości. Są to dziąsła, cement korzeniowy, kość gąbczasta wyrostka zębodołowego szczęki oraz więzadła mocujące ząb. Na skutek stanu zapalnego dość może do ich zniszczenia, co powoduje osłabienie umocowania zębów i ich utratę. Paradontoza jest chorobą przewlekłą, ale uleczalną.

 

W krajach rozwiniętych za sprawą rozpowszechnionej profilaktyki  coraz mniej osób zapada na próchnicę. Jednak paradontoza jest wciąż lekceważona. Tymczasem w Polsce, podobnie jak próchnica, zalicza się ją do grupy chorób społecznych. W kraju 40% dzieci i młodzieży oraz około 50% osób dorosłych cierpi z powodu periodontopathii, a więc różnego rodzaju problemów związanych z tkankami przyzębia. Niestety wiele osób nawet nie zdaje sobie z tego sprawy.

Tymczasem jedynym ratunkiem jest szybkie udanie się do specjalisty w zakresie parodontozy.

 

Przyczyny parodontozy

 

Podstawową przyczyną chorób przyzębia jest nieodpowiednia i niedostateczna higiena jamy ustnej. Czasami pacjenci myją zęby, ale stosują przy tym złą techniką bądź zwykła szczoteczka do zębów nie jest w stanie dotrzeć w miejsca, w których rozwija się stan zapalny. Dlatego też paradontoza może dotknąć nawet te osoby, które na co dzień myją zęby, ale zmagają się np. z wadą zgryzu (mają tzw. stłoczone zęby). Niekiedy winę zwala się też na uwarunkowania genetyczne, ale one sprzyjają tylko reakcji przyzębia na płytkę nazębną czy kamień. Wówczas stan zapalny rozwija się znacznie szybciej niż normalnie. Zresztą przyczyn powstawania paradontozy jest znacznie więcej. Oto niektóre z nich:

 

  • palenie papierosów,

  • nadużywanie napojów alkoholowych,

  • wady zgryzu, które prowadzą do powstawania zmian w przyzębiu,

  • nieodpowiednia dieta, która nie dostarcza do organizmu potrzebnych witamin i minerałów,

  • osad i drobnoustroje, a także płytka nazębna czy kamień nazębny,

  • zaburzenia hormonalne, które często towarzyszą menstruacji, ciąży czy menopauzie - dziąsła są wówczas bardzo podatne na wszelkiego rodzaju stany zapalne,

  • inne współwystępujące choroby na przykład cukrzyca, zaburzenia metaboliczne, problemy z układem krążenia, obniżona odporność organizmu związana z białaczką, choroby związane z zaburzeniami odżywiania takie jak anoreksja czy bulimia i wiele innych.

 


 

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.