Nadwrażliwość zębów – przyczyny i leczenie

28.05.2018

Nadwrażliwość zębów to problem, który dotyka wiele osób. Jak dochodzi do powstania nadwrażliwości zębów? W warunkach normalnych szkliwo tworzy szczelną warstwę chroniącą unerwioną zębinę przed szkodliwym działaniem różnego rodzaju czynników zewnętrznych. Uszkodzone szkliwo z kolei reaguje na nie nadwrażliwością właśnie.

 

Jakie są przyczyny nadwrażliwości zębów?

 

Niestety na ogół główną przyczyną nadwrażliwości zębów są nieprawidłowe  nawyki higieniczne czy wady zgryzu. To one powodują przeciążenie zębów, odsłonięcie zębiny czy uszkodzenie szkliwa.

 

Osoby, które na co dzień jadają dużo owoców cytrusowych oraz sięgają po napoje gazowane czy kwaśne soki nie zdają sobie często sprawy, że w ten sposób zmieniają odczyn śliny na kwaśny, co powoduje stopniową demineralizację szkliwa zębowego. Dla szkliwa nie są obojętne także różnego rodzaju choroby przewodu pokarmowego, które skutkują zarzucanie treści żołądka czy przełyku bądź wymioty.

 

Oprócz tego nadwrażliwości zębów sprzyja mimowolne zgrzytanie zębów w czasie snu, a więc tzw. bruksizm. Z nadwrażliwością często zmagają się też osoby, które obgryzają na co dzień paznokcie czy gryzą ołówki. Co ciekawe, problemowi temu sprzyja również zbyt mocne szorowanie zębów twardą szczoteczką i używanie mocno ścierającej pasty np. wybielającej. To wszystko połączone z nieprawidłową techniką mycia zębów powoduje ich podrażnienie. Dochodzi także do kaleczenia dziąseł czy odsłonięcia szyjek zębowych, które nie są chronione przez szkliwo i pozostają wrażliwe na bodźce czuciowe.

 

W jaki sposób leczy się nadwrażliwość zębów?

 

Nadwrażliwość zębów objawia się przede wszystkim bólem podczas spożywania zimnych czy ciepłych posiłków. Dyskomfort może być także odczuwany w czasie mycia zębów. Niestety nie zawsze z nadwrażliwością można sobie poradzić domowymi metodami. Niekiedy szkliwo jest już bowiem mocno zniszczone lub doszło już do obniżenia się dziąseł i odsłonięcia całych szyjek zębowych. Wówczas konieczna jest wizyta u stomatologa.

 

Nadwrażliwość zębów zlikwidować można na wiele różnych sposobów. Niekiedy lekarze zalecają pokrycie zębów preparatem z fluorem, który tworzy na nich specjalną powłokę ochronną i przynosi szybką ulgę. Czasami stosuje się także preparat działający niczym szkliwo w płynie. Dostarcza on wysoko stężonego wapnia i fosforanów, wspomagając reminalizację szkliwa i neutralizując kwasy produkowane przez bakterie.W przypadku istnienia dużych ubytków stosuje się wypełnienie kompozytowe, które skutecznie izoluje szczególnie wrażliwe zakończenia nerwowe.


 

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.