Suchy zębodół – silny ból po usunięciu zęba. Jak go rozpoznać i wyleczyć?

28.06.2024

Suchy zębodół – czym jest i jak się objawia?

 

Z suchym zębodołem, możemy mieć do czynienia po usunięciu zęba. W miejscu, gdzie zostanie usunięty ząb, powinien utworzyć się skrzep z krwi. Jest to normalne zjawisko i pojawienie się skrzepu nie jest żadnym powikłaniem. Dzięki temu, że powstanie skrzep, możliwe jest zagojenie się miejsca po wyrwaniu zęba.

Do powikłań po usunięciu zęba, należy zaliczyć wspomniany suchy zębodół. W takiej sytuacji nie pojawia się skrzep. Objawia się to silnym bólem oraz powstaniem stanu zapalnego. Występuje również obrzęk i zaczerwienienie. Dolegliwości pojawiają się najczęściej w 2 bądź 5 dobie po usunięciu zęba. W niektórych sytuacjach może pojawić się również gorączka i powiększone węzły chłonne, co wymaga już pilnej interwencji specjalisty.

Warto wiedzieć, że suchy zębodół to powikłanie, które występuje dosyć rzadko. Niestety nie da się przewidzieć, czy u danego pacjenta pojawi się suchy zębodół. Jeżeli po ekstrakcji zęba zauważymy, że dzieje się coś złego, należy jak najszybciej skontaktować się ze stomatologiem.

 

Jak wygląda leczenie suchego zębodołu?

 

Jeśli po ekstrakcji zęba zostanie stwierdzony u pacjenta suchy zębodół stomatolog, podejmie odpowiednie działania mające na celu uśnieżenie bólu i zmniejszenie stanu zapalnego. Pierwszym krokiem jest oczyszczenie miejsca, gdzie doszło do rozwoju stanu zapalnego. Stosowane są tutaj także leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne, aplikowane w miejsce po usuniętym zębie. Dentysta założy również specjalny opatrunek, który osłoni miejsce po ekstrakcji, co zmniejszy dolegliwości, ale też pozwoli na zagojenie.

Jeżeli poza bólem i obrzękiem występują dodatkowe dolegliwości np. gorączka stomatolog, zaleci antybiotyk.

W zależności od tego z usług, jakiego gabinetu dentystycznego skorzystamy specjalista, może zaoferować nam również specjalne zabiegi, które przyspieszą gojenie rany, takie jak: ozonoterapia oraz laseroterapia.

 

Suchy zębodół – przyczyny powstania

 

Jak już wiadomo suchy zębodół nie zawsze występuje. Trzeba jednak wiedzieć, kiedy zwiększa się ryzyko powstania tego powikłania po ekstrakcji zęba. Suchy zębodół, zazwyczaj dotyczy zębów bocznych. Ryzyko występowania zwiększa się u osób po 40 roku życia.

Wpływ na powstanie stanu zapalnego i brak skrzepu po usunięciu zęba, mają także niektóre choroby, między innymi:

• cukrzyca,

• choroby immunologiczne,

• choroby nowotworowe,

• wrzodziejące zapalenie dziąseł,

• nadciśnienie.

 

Czy jest coś jeszcze, co może zwiększać ryzyko powstania suchego zębodołu?

 

Osoby palące papierosy, czy nieutrzymujące prawidłowej higieny jamy ustnej, są bardziej narażone na ten problem. Skrzep może zostać także przypadkowo usunięty przez samego pacjenta. Do takich sytuacji może dojść w wyniku płukania jamy ustnej, ale również nieprzestrzeganie czasu, dotyczącego spożywania posiłków. Nawet najdrobniejszy szczegół może doprowadzić do powikłania, jakim jest suchy zębodół.

Delikatne płukanie jamy ustnej środkami odkażającymi bez alkoholu i dbanie o miejsce po ekstrakcji zęba zwiększy szanse na uniknięcie powikłań i wygojenie się miejsca po ekstrakcji. Stomatologia oferuje wiele możliwości leczenia i co najważniejsze uśnieżenia bólu. Wystarczy w porę udać się do dentysty, który wdroży odpowiednie leczenie.

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.