Czy probiotyki mają zastosowanie w profilaktyce próchnicy? Czy mogą zapobiegać chorobom jamy ustnej?

02.05.2024

Czym jest próchnica zębów i co powoduje jej rozwój?

 

Próchnica określana jest jako choroba infekcyjna. W przebiegu próchnicy dochodzi do zmiękczania szkliwa, za co odpowiadają kwasy, do których powstawania przyczyniają się bakterie. Próchnica jest zaraźliwa, a więc może się ona łatwo przenieść na inną osobę.

Choroba ta może rozwinąć się u każdego, bez względu na wiek. Co więcej, problem ten pojawia się już z wieku dziecięcym u dzieci, które mają jeszcze mleczaki. Próchnica może spowodować wiele problemów. Poza powstającymi ubytkami i dolegliwościami bólowymi istnieje również ryzyko utraty zębów, jeśli próchnica w porę nie zostanie wyleczona.

Uniknięcie próchnicy wbrew pozorom nie jest takie trudne jak nam się wydaje. Dbanie o higienę jamy ustnej, regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym, ale też korzystanie z produktów i akcesoriów do higieny jamy ustnej z pewnością ułatwi tę czynność.


Czy probiotyki są skuteczne w profilaktyce próchnicy?

 

Profilaktyka próchnicy to niezwykle ważny aspekt, dzięki czemu można zachować zęby w naprawdę dobrym stanie. Wyróżnia się wiele różnych działań profilaktycznych, jeżeli chodzi o zapobieganie próchnicy. Warto jednak wspomnieć tu o jeszcze jedynym czynniku, który może być pomocny w zapobieganiu próchnicy.

Chodzi tu między innymi o probiotyki. Chociaż wydaje się to nieprawdopodobne i trudno jest połączyć tematykę probiotyków z próchnicą, to jednak wykazują one swoje skuteczne działanie w tym aspekcie. Przypomnijmy, że próchnica powstaje wskutek gromadzenia się dużej ilości złych bakterii. Często gromadzą się one w wyniku niezachowania dostatecznej higieny jamy ustnej.

Bakterie probiotyczne skutecznie zmniejszają ilość złych bakterii nie tylko w organizmie, ale też w jamie ustnej. Zostało to potwierdzone badaniami, dzięki czemu zyskujemy pewność, iż probiotyki mogą pomóc w walce z chorobami jamy ustnej. Suplementacja probiotyków może zatem być pomocna nie tylko w profilaktyce, ale również leczeniu chorób przyzębia, w tym też próchnicy.

 

Jakie probiotyki mogą zapobiec chorobom w jamie ustnej?

 

Wyróżnia się kilka szczepów bakterii probiotycznych, które wykazały pozytywne działanie na jamę ustną, a dokładnie eliminację złych bakterii odpowiedzialnych za próchnicę i wiele innych problemów. Do szczepów, które zostały przebadane i wyniki badań są naprawdę obiecujące, zaliczamy:

  •     Lactobactillus reuteri
  •     Lactobactillus brevis
  •     Bifidobacterium  

 

Jakim chorobom w jamie ustnej mogą zapobiegać probiotyki?

 

Wiesz już, że probiotyki mogą skutecznie zapobiec próchnicy poprzez eliminację złych bakterii. Jednak to nie wszystko i działania probiotyczne mogą zapobiec także innym problemom w jamie ustnej. Suplementacja probiotyków pomaga w:

  •     Zapobieganiu i leczeniu paradontozy
  •     Zapaleniu dziąseł, za co odpowiada nagromadzenie się dużej ilości płytki nazębnej
  •     Krwawieniu dziąseł
  •     Halitozie, czyli problemach związanym z nieświeżym oddechem

Przeprowadzone zostały także badania dotyczące wpływu probiotyków na grzybicę jamy ustnej, ale na ten moment nie są to wystarczające badania, aby stwierdzić, czy suplementy probiotyczne będą skuteczne.

Stosowanie probiotyków w dziedzinie stomatologii może zmniejszyć częstotliwość występowania chorób w jamie ustnej oraz próchnicy. Ma to oczywiście duże znaczenie dla pacjentów, którzy mogą jeszcze lepiej zadbać o stan uzębienia i nie muszą borykać się z chorobami jamy ustnej, co korzystnie wpływa też na wygląd zębów. Należy jednak wiedzieć, że stosowanie probiotyków nie zastąpi codziennego szczotkowania i innych zabiegów mających na celu usunięcie bakterii np. nitkowanie, czy używanie płynów do płukania.

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.