Czy warto sięgać po płyn do płukania jamy ustnej?

02.12.2023

Płyn do płukania jamy ustnej – czy warto go stosować?

 

Stosowanie płynu do płukania jam ustnej to popularna metoda pozwalająca jeszcze lepiej zadbać o higienę jamy ustnej. Płyn ten jest świetnym uzupełnieniem codziennego szczotkowania zębów, ale też używania nici dentystycznej. Niekiedy trudno jest usunąć wszystkie resztki jedzenia, czy inne zanieczyszczenia. Stosując płyn do płukania jamy ustnej, możemy znacznie  lepiej zadbać o zęby. Takie płyny są łatwo dostępne, a więc bez problemu, można je kupić i dopasować produkt do konkretnych wymagań.

Stosując płyn do higieny jamy ustnej zyskasz wiele korzyści m.in.

  • usuwanie bakterii chroniące zęby przed próchnicą,

  • świeży oddech, 

  • zapobieganie gromadzeniu się kamienia nazębnego, 

  • wzmocnienie szkliwa,

  • ochronę przed chorobami przyzębia,

  • niektóre rodzaje płynów służą również do wybielania zębów.

Stosowanie płynu do płukania jamy ustnej nie powoduje żadnych skutków ubocznych, a pozwala zadbać o zęby i uniknąć wielu problemów.

 

Czy warto sięgać po płyn jamy ustnej

 

Kto powinien stosować płyn do płukania jamy ustnej i jak prawidłowo go używać?

 

Używanie płynu do płukania jamy ustnej wskazane jest każdemu z nas, jednak istnieją grupy osób, u których stosowanie takiego płynu jest wskazane. Chodzi tu między innymi o osoby noszące protezy, licówki, implanty, aparaty ortodontyczne. Ponadto ten produkt jest też idealny dla osób mających wady zgryzu, ponieważ dzięki temu można dotrzeć nawet w trudno dostępne miejsca. 

Stosowanie płynu wskazane jest również u osób po zabiegach stomatologicznych, pacjentów onkologicznych oraz w celu przyspieszenia leczenia niektórych problemów, takich jak zapalenia dziąseł, czy paradontoza. W takich sytuacjach specjalista może zalecić używanie płynu o konkretnym działaniu.

Jeżeli miałeś okazję stosować płyn do płukania jamy ustnej, z pewnością wiesz, że po jego użyciu Twój oddech jest świeży, a zęby są naprawdę czyste. Ale czy zawsze robiłeś to prawidłowo? Otóż nie każdy, pomimo popularności tego produktu wie, jak należy go stosować, aby uzyskać dobry efekt. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest czytanie instrukcji, z której dowiesz się, ile płynu potrzebne jest do jednorazowego płukania i czy trzeba rozcieńczać go z wodą. Ponadto warto stosować płyn po każdym posiłku i szczotkowaniu zębów. Obecnie coraz większa liczba specjalistów twierdzi, że nie należy używać płynu zaraz po myciu zębów, a chwilę odczekać. Pamiętaj, aby nigdy nie połkać płynu, a wypluć go!

 

Jakie płyny do higieny jamy ustnej są najlepsze?

 

Wybór płynów do płukania jamy ustnej jest bardzo duży, ale czy pomaga to w wyborze tego konkretnego? Niestety, nie! Im więcej dostępnych jest tego typu produktów, tym większy mamy problem z zakupem tego konkretnego. Oczywiście bogata oferta to też pewnego rodzaju udogodnienie, ponieważ można łatwiej dopasować płyn do swoich potrzeb, jednak musisz wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę.

Podczas zakupu płynu sprawdź jego działanie. Jeśli borykasz się z konkretnym problemem to wybierz płyn, który jest przeznaczony właśnie dla osób, takich jak Ty. Jeżeli natomiast szukasz płynu, który może być stosowany każdego dnia w ramach zachowania lepszej higieny jamy ustnej, to wybieraj płyny o potwierdzonej skuteczności, mające działanie antybakteryjne, ale też odświeżające. Planując zakup płynu, dobrze jest unikać tych z alkoholem, gdyż po pewnym czasie, mogą prowadzić one do wysuszenia śluzówki. Produkt ten musi być idealnie dopasowany do potrzeb i oczekiwań.

Należy pamiętać, że płyn nie zastąpi codziennego mycia zębów, a pełni wyłącznie funkcję uzupełniającą. Nie zastąpi to również regularnych wizyt profilaktycznych w gabinecie dentystycznym.

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.