Koferdam - co to jest, jakie ma zastosowania?

31.12.2023

Koferdam – co to jest?

 

W dzisiejszych czasach wyróżnia się wiele różnych rozwiązań mających na celu jeszcze bardziej ułatwić pracę stomatologa. Specjalne narzędzia bądź inne akcesoria sprawiają, że komfort pracy specjalisty jest większy, ale nie chodzi tu wyłącznie o samych stomatologów. Ogromne znaczenie ma tu także komfort pacjentów, gdyż to właśnie często obawiają się wizyt u dentysty.

Koferdam zwany inaczej ślinochronem jest specjalnym kwadratem, który odizolowuje pozostałe zęby od tego, który będzie leczony. Wykonany jest on z gumy lateksowej. Dzięki temu dentysta podczas leczenia ma uwidocznione wyłącznie miejsce, którym będzie się zajmować. Wpływa to również na większe bezpieczeństwo. Chroniona jest tu pozostała część jamy ustnej, ale też usta i twarz.

W profesjonalnych gabinetach dentystycznych odpowiednie zabezpieczenie pacjenta to podstawa, dlatego też specjaliści korzystają z tego typu akcesoriów. Zakładanie koferdamu nie trwa długo, co nie wydłuża czasu leczenia. Koferdam zastępuje również konieczność stosowania niewygodnych wałeczków z ligniny, które pod wpływem śliny namiękają i resztki pozostają w jamie ustnej.

 

W jakim dokładnie celu stosuje się koferdam?

 

Wiesz już, że koferdam ma za zadanie wydzielić konkretny obszar do leczenia. Jednak dlaczego akurat ten sposób jest wykorzystywany w gabinetach stomatologicznych? Jednym z ważniejszych czynników jest ochrona przed nadmiarem śliny pojawiającej się w czasie leczenia dentystycznego. Napływająca ślina skutecznie może utrudniać dokładne osuszenie zęba w celu założenia plomby. Nie ma tu też ryzyka połknięcia przez pacjenta jakichkolwiek narzędzi, czy resztek wspomnianego wcześniej wałeczka stomatologicznego.

Koferdam idealnie sprawdza się także podczas leczenia kanałowego. Zapobiega on rozprzestrzenianiu się bakterii z chorego zęba oraz chroni błonę śluzową jamy ustnej przed kontaktem z substancjami dezynfekującymi i innymi używanymi środkami.

Pacjent, który ma założony koferdam nie widzi również już tak dokładnie przebiegu leczenia, co często jest naprawdę dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób bojących się leczenia stomatologicznego. Ważną informacją jest to, że nie wyróżnia się tu żadnych przeciwwskazań do stosowania koferdamu. Zdarzają się jednak wyjątkowe sytuacje, kiedy, pacjent jest uczulony na lateks. Na szczęście w tym przypadku można zastosować koferdam z innej gumy, co rozwiązuje ten problem.

 

Dlaczego nie w każdym gabinecie dentystycznym stosowany jest koferdam?

 

Korzystałeś z usług gabinetów stomatologicznych, gdzie nie stosuje się koferdamu? Niestety pomimo dostępności takiej metody nie wszędzie jest ona stosowna. Dlaczego tak się dzieje?

Jednym z czynników mogą być tu dodatkowe koszty związane z zakupem takich akcesoriów. Poza tym nie wszędzie też taka praktyka jest stosowana i nie wtedy głównego powodu, dla którego nie wykorzystuje się do leczenia koferdamu.

Są również profesjonalne gabinety dentystyczne, gdzie nie przeprowadza się leczenia bez koferdamu. Tak naprawdę kwestia używania koferdamu uzależniona jest od polityki panującej w gabinecie dentystycznym, ale także osoby zarządzającej takim gabinetem.

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.