Torbiele zębów - przyczyny, objawy i leczenie

31.12.2023

Torbiele zębów – co prowadzi do ich powstania?

 

Torbiel jest zmiana, która może pojawić się w kości lub tkankach miękkich. Wewnątrz zmiany może się znajdować płyn, ale zdarza się także, że obecna jest tam treść gazowa. Główna przyczyna powstawania torbieli to długotrwały stan zapalny. Wyróżniamy tutaj kilka czynników, które przyczyniają się do powstawania torbieli zębowych, takich jak:

- Przewlekłe choroby uszu, zatok, nosa, gardła.
- Leczenie kanałowe, które zostało przeprowadzone nieprawidłowo.
- Próchnica.

Duży wpływ, ma tu także higiena jamy ustnej. W przypadku, gdy nie przykładamy się do utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej, zwiększa to ryzyko rozwoju torbieli. Sytuacja wygląda tak samo w momencie, kiedy unikamy wizyt u stomatologa, przez co nie można w porę wychwycić nieprawidłowości w obrębie jamy ustnej.

Obecność torbieli nie zawsze daje objawy, zwłaszcza w początkowej fazie ich rozwoju. Wtedy najczęściej pacjent dowiaduje się o ich obecności po wykonaniu badania RTG bądź pantomogramu.

 

Do torbieli spotykanych w stomatologii zalicza się:

 

 

- Torbiele korzeniowe – znajdują się przy wierzchołku zęba. Jest to najczęściej spotykana torbiel.
- Torbiele przyzębia – dotyczy górnej części zęba przy samej koronie.
- Torbiele dziąsłowe – są to zmiany w tkankach miękkich.
- Torbiele związkowe – dotyczą zazwyczaj zębów zatrzymanych, które znajdują się wewnątrz dziąsła.
- Torbiel rogowaciejąca – zaliczana jest do grupy nowotworów.

 

Jakie są objawy torbieli zębowych?

 

Jak już zostało to wspomniane objawy nie zawsze występują. Jednak nie oznacza to, że nigdy się one nie pojawią. Jeżeli torbiel nie zostanie wykryta w porę, może prowadzić to do przykrych konsekwencji.

Najczęstsze objawy torbieli zębowych to:

- Ból podczas gryzienia.
- Zmiana wyglądu twarzy.
- Opuchlizna zlokalizowana w obrębie zmiany.
- Rozchwianie zębów, a w niektórych przypadkach przemieszczanie się ich.
- Pojawienie się wydzieliny ropnej.

Wychwycenie jakichkolwiek nieprawidłowości, powinno być wskazaniem do wizyty u stomatologa. Im wcześniej zostanie rozpoznana torbiel zębowa, tym łatwiej jest ją usunąć.

 

W jaki sposób leczone są torbiele zębowe?

 

To, jak będzie wyglądało leczenie torbieli zębowych, uzależnione jest od stopnia zaawansowania choroby oraz od rodzaju torbieli, z jaką mamy do czynienia. Najczęściej jednak leczenie polega na chirurgicznym usunięciu torbieli. Zdarza się także, że jedynym skutecznym rozwiązaniem jest ekstrakcja zęba.

Kolejną możliwością jest również leczenie kanałowe, które jest ostatnią szansą na uratowanie chorego zęba. Z reguły torbiel zęba nie jest zmianą złośliwą, a łagodną. Należy wiedzieć, że pomimo tego zdarzają się przypadki, kiedy torbiel zęba okazuje się nowotworem. Aby zarówno pacjent, jak i sam specjalista mieli pewność co do tego, z jaką zmianą mają do czynienia, przeprowadza się badanie histopatologiczne, które określa, jaki charakter ma zmiana. Po usunięciu torbieli lekarz przepisuje antybiotyk oraz inne niezbędne leki, dzięki którym pacjent poczuje się lepiej i uniknie bólu po zabiegu. Ostatecznie o formie przeprowadzonego leczenia decyduje specjalista dentysta po wykonaniu wszystkich niezbędnych badań.

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.