Nerw zębodołowy - jakie pełni funkcje i jakie są związane z nim problemy stomatologiczne.

01.02.2024

Nerw zębodołowy – czym jest i jakie funkcje pełni?

 

Nerw zębodołowy nazywa się również nerwem żuchwowym. Jest jedną z gałęzi nerwu trójdzielnego, do którego wlicza się również nerw szczękowy i nerw oczny. Do ważnych funkcji tego nerwu, zalicza się unerwienie konkretnych obszarów jamy ustnej, gdyż odpowiada on za czucie. Nerw zębodołowy dolny odpowiedzialny jest za unerwienie dolnych zębów i dziąseł. Dzięki temu możemy odczuwać temperaturę, ból, czy inne dolegliwości związane głównie z problemami stomatologicznymi.

 

Jakie problemy mogą być związane z nerwem zębodołowym?

 

Nerw zębodołowy oprócz tego, że jest odpowiedzialny za unerwienie konkretnych miejsc w jamie ustnej, to może przysporzyć również wielu problemów. Najczęstszym problemem, z jakim się spotykamy jest uszkodzenie nerwu zębodołowego. Niestety taka sytuacja nie jest niczym przyjemnym, zwłaszcza z punktu widzenia pacjenta, u którego doszło do uszkodzenia. Uszkodzenie nerwu zębodołowego może wynikać z winy stomatologa, jednak warto zauważyć, że nie jest to jedyny czynnik.

Oczywiście specjalista może się do tego przyczynić w czasie ekstrakcji zęba mądrości, gdy mamy do czynienia z bardziej skomplikowanym przypadkiem. Ryzyko uszkodzenia zwiększa się także w momencie leczenia kanałowego, a także podawania pacjentowi znieczulenia. Na uszkodzenie nerwu zębodołowego mogą mieć wpływ także urazy twarzy powstałe w chwili wypadku.

Należy wspomnieć tutaj też o innych problemach związanych z nerwem zębodołowy. Chodzi tu między innymi o dolegliwości bólowe, które mogą powstawać w wyniku ucisku na nerw zębodołowy guza, zapalenia, czy zwapnienia. Mamy wtedy do czynienia z bardzo silnym i trudnym do wytrzymania bólem.

Powikłaniami uszkodzenia nerwu zębodołowego, w przypadku, gdy nie przywrócono go do sprawności, są problemy w jedzeniu pokarmów, zaburzenia mowy oraz gorsze samopoczucie spowodowane uszkodzeniem nerwu.

Objawami mogącymi świadczyć o uszkodzeniu nerwu zębodołowego jest:

- mrowienie,
- uczucie drętwienia,
- całkowity brak czucia (brak możliwości czucia temperatur, bólu, czy dotyku),
- uczucie ciała obcego w jamie ustnej.

 

Czy przywrócenie czucia w nerwie zębodołowym jest możliwe?

 

Uszkodzony nerw zębodołowy nie zawsze wymaga leczenia. Jeżeli stopień jego uszkodzenia jest niewielki, to lekarze zalecają jego obserwację. W tym czasie specjaliści dają mu czas na samodzielną regenerację. Oczywiście istotne są tu też występujące u pacjenta objawy.

Ponadto pacjenci korzystają również z rehabilitacji przy użyciu różnych specjalistycznych narzędzi. Wszelkie wdrażane działania, jeżeli chodzi o leczenie uszkodzonego nerwu zębodołowego, mają na celu uniknięcie trwałych powikłań. Brak podjęcia leczenia poza utrudnieniem w codziennym funkcjonowaniu może również wpływać na pogłębienie się tego problemu. Nie należy zaniedbywać tak poważnego problemu, ponieważ stan uszkodzenia, powinien ocenić specjalista. Poza tym niepodjęcie odpowiednich kroków to świadome narażanie się na znacznie poważniejsze kłopoty.

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.