Czym jest ortotropia w stomatologii?

31.01.2024

Ortotropia – czym jest i kiedy stosuje się ten rodzaj leczenia?


Ortotropia to technika leczenia ortodontycznego, która polega na korygowaniu wad zgryzu u najmłodszych. Wdrożenie leczenia ortodontycznego w tak wczesnym wieku ma na celu zahamowanie powstawania wady zgryzu, dzięki czemu dziecko może uniknąć nawet deformacji twarzy. Zdarza się, że wady zgryzu u dzieci poza aspektem wizualnym, mogą prowadzić również do wielu innych problemów zdrowotnych w obrębie twarzy. Ortortopia znajduje zastosowanie u dzieci w wieku 6-7 lat, kiedy dochodzi do intensywnego ich wzrostu.


Warto zwrócić uwagę tutaj na fakt, że w przypadku ortortopii stosuje się inny aparat niż znane nam aparaty ortodontyczne ruchome. Oczywiście jest to aparat, który się wyjmuje w określonych sytuacjach, jednak dziecko powinno nosić go przez całą dobę, czyli 24 godziny. Sam proces leczenia również nieco się różni, ponieważ poza noszeniem aparatu ważna jest także praca rodziców z dzieckiem i ćwiczenie dobrych nawyków. Jednym z elementów, na jaki rodzice muszą zwracać uwagę jest wyrobienie nawyku zamykania ust przez dziecko. Na dalszym etapie leczenia zastosowany aparat sam wymusza na dziecku zamykanie ust.


Jakie aparaty stosuje się w dziedzinie ortotropii?


W ortotropii stosuje się aparat Bioblok, który jest innowacyjną metodą leczenia ortodontycznego u dzieci. Wyróżnia się trzy etapy leczenia, które na poszczególnych etapach się od siebie różnią.


Etap I
Jest to początkowy etap leczenia, gdzie stosuje się aparat Bioblok I. Zadaniem tego aparatu jest rozbudowanie łuków zębowych, co odbywa się we wczesnym etapie rozwoju. Noszony jest on nieprzerwanie zarówno w dzień, jak i w nocy. Do sytuacji, kiedy można zdjąć taki aparat, zalicza się mycie zębów oraz czyszczenie aparatu. Po około 4-5 miesiącach przechodzi się do dalszego etapu leczenia. Oczywiście warunkiem jest tu osiągnięcie oczekiwanych efektów, czyli zgryzu otwartego, gdyż dopiero wtedy można zastosować kolejny aparat.


Etap II
W tym etapie stosuje się dwa aparaty noszone na zmianę. Zastosowanie znajduje tu aparat Bioblok III. Jest to tzw. model treningowy, gdzie korygujemy nieprawidłowości. Tu właśnie dziecko uczy się zamykania buzi, w czym pomaga aparat.


Etap III
Jest to końcowy etap leczenia, jakim jest ortotropia. Aparat Bioblok II noszony jest w ciągu dnia, natomiast aparat Bioblok III noszony jest w nocy, a celem działania aparatów jest utrwalenie uzyskanych w poprzednich procesach zmian w obrębie twarzoczaszki. Na tym etapie aparaty noszone są do momentu zakończenia fazy wzrostu.
Należy wiedzieć, że czas trwania poszczególnych etapów leczenia jest kwestią indywidualną, dlatego też określenie na samym początku czasu leczenia nie jest do końca możliwe, a okres ten może być wyłącznie orientacyjny.


Co można zyskać, decydując się na metodę leczenia ortoropii?


Leczenie ortodontyczne za pomocą aparatu Bioblok może dać naprawdę spektakularne efekty. Oczywiście najważniejsze jest tu uniknięcie poważnych wad zgryzu, co w przyszłości pozwoli cieszyć się ładnym i prostym zgryzem. Musisz jednak wiedzieć, że to nie wszystko!


Korzyści wynikające w tej metody leczenia to:
- Korygowanie wad zgryzu na bardzo wczesnym etapie.
- Poprawa oddychania.
- Pozytywny wpływ na procesy trawienia, z uwagi na uzyskanie prawidłowego zgryzu dolnych i górnych zębów.
- Nabycie zdrowych nawyków zamykania ust, co zostało już wcześniej wspomniane.
- Zastosowanie takiej metody leczenia daje spektakularne efekty, ale też korzystnie wpływa na zdrowie młodego człowieka.

 

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.