Czym jest leczenie kanałowe i jakich przypadkach się je stosuje?

13.05.2019

Leczenie kanałowe zębów, inaczej leczenie endodontyczne, to zabieg stosowany w przypadku infekcji bakteryjnej miazgi zębowej i powstania nieodwracalnego stanu zapalnego w jej obrębie. Leczenie endodontyczne jest przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym, często pod kontrolą radiologiczną, w bardziej skomplikowanych przypadkach również pod mikroskopem operacyjnym. Polega ono na usunięciu zmienionej chorobowo miazgi z komory i kanałów korzeniowych, dezynfekcji zęba i wypełnieniu kanału korzeniowego odpowiednim materiałem.

 

Wskazania do leczenia kanałowego

Wskazaniem do leczenia kanałowego jest nieodwracalny stan zapalny miazgi zęba. Zapalenie miazgi zęba jest najczęściej następstwem nieleczonego procesu próchniczego. Ponadto może być wynikiem urazu mechanicznego zęba (złamania lub zwichnięcia) albo wielokrotnie powtarzanych zabiegów w danym zębie. W odosobnionych przypadkach do zapalenia miazgi zęba może dojść w przebiegu chorób zakaźnych tj. grypy, duru brzusznego lub płonicy.

 

Początkowe dolegliwości bólowe są nieznaczne i występują okresowo, ale wraz z nasilającym się stanem zapalnym ból staje się bardziej intensywny, ma charakter ciągły, promieniujący i pulsujący. Oprócz symptomów miejscowych występują również objawy ogólne: złe samopoczucie, bóle głowy, podwyższona temperatura ciała.                                                                                                                                                                                              

 

Nieleczony stan zapalny miazgi zęba prowadzi do jej martwicy i zgorzeli oraz do zapalenia tkanek około-wierzchołkowych zęba. Późniejszymi konsekwencjami nieleczenia zapalenia miazgi, mogą być znaczne dolegliwości bólowe, szczególnie przy nagryzaniu i dotykaniu zęba, oraz powstanie ropnia w okolicy około-wierzchołkowej zęba.

 

Przebieg leczenia kanałowego

Lekarz stomatolog kwalifikuje pacjenta do leczenia kanałowego i dobiera optymalną dla danego przypadku metodę przeprowadzenia zabiegu. W ogólnym zarysie leczenie endodontyczne polega na:

  • otwarciu komory zęba

  • wykonaniu pomiaru długości kanałów endometrem lub przy pomocy badania RTG

  • usunięciu miazgi zęba (jeżeli miazga jest żywa usuwa się ją w znieczuleniu miejscowym)

  • opracowaniu kanałów korzeniowych poprzez usunięcie z nich miazgi kanałowej i o oczyszczenie kanalików zębinowych z zalegających w nich bakterii i toksyn bakteryjnych - poprzez obfite przepłukiwanie płynami dezynfekującymi

  • osuszeniu kanałów korzeniowych

  • wypełnieniu kanałów korzeniowych gutaperką, termoplastycznym polimerem pochodzenia naturalnego (wypełnienie może być czasowe lub stałe - do ostatecznego wypełnienia)

  • wypełnieniu zęba materiałami kompozytowymi, kompomerowymi lub ormocerowymi.

 

Efekty leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe zęba daje długotrwałe efekty. Zapewnia zamknięcia kanałów korzeniowych oraz odbudowę korony zęba, a także zapobiega przedostawaniu się bakterii do zęba i powtórnemu powstawaniu stanu zapalnego. Po przeprowadzonym leczeniu, ząb ze szczelnie wypełnionymi kanałami i wypełnieniem kosmetycznym, nie daje żadnych dolegliwości. Oprócz ustąpienia stanu zapalnego i dolegliwości bólowych, efekty przeprowadzonego leczenia kanałowego można w okresie późniejszym ocenić na podstawie zdjęcia RTG zęba. Już po upływie kilku miesięcy widoczne jest znaczne cofnięcie się zmian chorobowych w obrębie zęba i okolicznych tkanek.

 

 

 

 

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.