stomatologia dziecięca

Stan uzębienia ma wpływ na zdrowie całego organizmu. Dlatego tak ważne jest wykształcenie u dziecka, już od najmłodszych lat, odpowiednich nawyków w kwestii higieny jamy ustnej. Z profilaktyką chorób uzębienia nierozerwalnie łączą się regularne, kontrolne wizyty u stomatologa dziecięcego. Kiedy należy odbyć taką wizytę?

Wizyta adaptacyjna

Pierwsze spotkanie dziecka ze stomatologiem w rzadkich przypadkach musi odbyć się przed ukończeniem przez nie 6 miesiąca życia. Dotyczy to sytuacji, kiedy maluch urodził się z ząbkami, dotknęła go infekcja jamy ustnej bądź występują u niego niepokojące objawy ząbkowania. Jeżeli powyższe okoliczności nie miały miejsca, to pierwsze wizyty u stomatologa powinny odbywać się około 6 miesiąca życia, czyli w momencie pojawienia się pierwszego ząbka.

Na takiej wizycie sprawdzamy czy ząbkowanie przebiega w prawidłowy sposób, czy nie ma zagrożenia próchnicą i wadami zgryzu. Pierwsze spotkanie w naszym gabinecie ma również na celu wyjaśnienie, jak czyścić zęby i dziąsła malucha. Takie wizyty zalecamy odbywać co 3 miesiące, aby mieć pewność, że nic nie zagraża zdrowiu zębów dziecka. W ich trakcie systematycznie dokonujemy także liczenia ząbków, zapoznajemy dziecko z wyglądem gabinetu, używanymi narzędziami oraz budujemy relację lekarz-dziecko, opartą na wzajemnym zaufaniu. Jest ono niezbędne do tworzenia pozytywnych skojarzeń, dzięki którym maluch nie zrazi się do odwiedzania naszego gabinetu i nie będzie się obawiał wizyty.

Kolejne wizyty

Dzieci z pełnym, mlecznym uzębieniem, czyli 3-4 latkowie, jeżeli nie odbyły wcześniej wizyty kontrolnej, powinny zrobić to niezwłocznie. W tym okresie oceniamy, czy wszystkie mleczaki rozwinęły się prawidłowo, czy dziecko ma dobry zgryz oraz czy nie pojawiły się oznaki próchnicy.

Ważne jest, aby nie zwlekać z wizytą w momencie pojawienia się jakichkolwiek zmian na powierzchni zęba, w postaci plamki czy dziurki. Odpowiednio szybko wykryte i zabezpieczone zmiany pomogą ochronić ząb przed wnikaniem bakterii do jego wnętrza i niszczenia miazgi. Nieleczona próchnica zębów mlecznych stanowi ogromne zagrożenie dla sąsiadujących zębów, jak również zębów stałych.

Przygotowanie dziecka do wizyty w gabinecie

Przed wizytą w gabinecie stomatologicznym zalecamy, aby rodzice porozmawiali z dzieckiem na jej temat. Niewskazane jest oczywiście opowiadanie mu o swoich przykrych doświadczeniach. Rekomendujemy zatem, aby ta rozmowa przebiegała w miłej i bezstresowej atmosferze oraz wyjaśniała cel jej odbywania, jak również opisywała jej przebieg.

Ma to na celu oswojenie i przygotowanie malucha na nową sytuację oraz ograniczenie jego ewentualnego lęku.

Przypominamy, że elementem przygotowania dziecka do stomatologicznych wizyt kontrolnych jest wdrożenie odpowiednich zasad higieny i wypracowanie dobrych nawyków. Państwo, jako rodzice, powinniście dawać dobry przykład i za jego pomocą zachęcać dziecko do dbania o czystość zębów