Kserostomia to zmniejszona ilość produkowanej śliny, co przyczynia się do powstania suchości w jamie ustnej. Kserostomię dzieli się na prawdziwą i rzekomą. Pierwszy przypadek wiąże się ze zmniejszeniem wydzielania śliny poprzez ślinianki. Natomiast drugi to zaburzenia dotyczące nerwowego układu wegetatywnego, gdzie nawilżenie jamy ustnej jest prawidłowe, jednak pomimo tego odczuwana jest suchość.
Do przyczyn kserostomii zaliczamy:
Głównym objawem kserostomii jest odczuwana suchość w jamie ustnej, jednak to nie wszystko i wiele osób zmaga się też z innymi dolegliwościami. Dosyć częsty objaw to także blada śluzówka jamy ustnej, gęsta ślina, bolesny język i brzydki zapach z jamy ustnej. Dodatkowo osoby zmagające się z kserostmią, skarżą się na popękane oraz suche usta. Niekiedy można zauważyć też ubytki w zębach. Występują tu także problemy z mową, jedzeniem, pieczeniem, nadwrażliwością na kwaśne i słodkie pokarmy oraz te związane z odczuwaniem smaków i owrzodzeniami.
Objawy kserostomii mogą bardzo utrudnić życie, zwłaszcza gdy odczuwane dolegliwości, to ból i dyskomfort w jamie ustnej. Kserostomia dotyczy często osób starszych, jednak nie do końca wiek jest tutaj najczęstszą przyczyną. Owszem liczba lat może się przyczynić do rozwoju tego problemu, ale w dużej mierze za suchością w jamie ustnej mogą stać przyjmowane leki.
Jeżeli pacjent zauważy u siebie objawy świadczące o kserostomii, koniecznie powinien udać się do lekarza rodzinnego bądź stomatologa. Tutaj konieczne jest zlecenie badań, które są w tym przypadku niezbędne, ale też można dzięki temu wdrożyć właściwe leczenie. Ważne jest, żeby sprawdzić, co dokładnie jest przyczyną występowania suchości w jamie ustnej. Dzięki temu możliwe będzie wdrożenie odpowiedniego i przede wszystkim skutecznego leczenia. Do badań, które zalecane są przez specjalistów, zaliczamy:
Jeżeli udamy się z wizytą do stomatologa, może on wykonać też test lusterkowy. Badanie to polega na sprawdzeniu, czy faktycznie występuje problem suchości w jamie ustnej. Jeśli mamy do czynienia z suchością lusterko nie będzie przesuwało się gładko po błonie śluzowej.
Leczenie kserostomii jest niezbędne, aby pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości. Często stosowany jest tu preparat sztucznej śliny, dzięki czemu można przywrócić nawilżenie w jamie ustnej. Sztuczną ślinę można stosować w postaci olejków, aerozolu, czy żeli. Świetnie sprawdza się też włączenie kwaśnych pokarmów, które prowadzą do zwiększonej produkcji śliny.
Niekiedy przyczyną suchości w jamie ustnej są przyjmowane leki. W takiej sytuacji zmiana leków może być sposobem na pozbycie się nieprzyjemnych dolegliwości. Lekarz stomatolog, do którego uda się pacjent, na samym początku przeprowadza dokładny wywiad, aby uzyskać jak najwięcej wartościowych informacji.
Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.
Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:
Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548
tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935
e-mail: rejestracja@vital-dent.pl
Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00