Jak wygląda leczenie gutaperką? Gutaperka w kanale.

01.03.2024

Gutaperka – co to jest?

 

Gutaperka jest bardzo chętnie wykorzystywanym materiałem przez stomatologów. Do czego, więc służy gutaperka? Jest to materiał służący do wypełniania kanałów. Oczywiście kanał przed jego wypełnieniem, musi zostać dokładnie oczyszczony, aby nie doszło do żadnych powikłań po zakończeniu leczenia. Warto dodać, że gutaperka jest materiałem naturalnym, gdyż pozyskuje się ją z drzewa gutaperkowca lub więzi kulistej.

Właściwości gutaperki zbliżone są do kauczuku, chociaż jej plastyczność w postaci stałej jest mniejsza i zwiększa się w momencie ekspozycji na ciepło, czyli podgrzanie. Jest to materiał dobrze tolerowany przez organizm ludzi, przez co jest często stosowany w endodoncji. Nie ma tu ryzyka reakcji obronnej organizmu, gdyż mamy do czynienia z materiałem biozgodnym.

 

Jak wygląda leczenie kanałowe z zastosowaniem gutaperki?

 

Leczenie kanałowe opiera się na usunięciu miazgi zęba zmienionej chorobotwórczo. Najważniejsze znaczenie ma tutaj oczyszczenie kanałów zęba, ponieważ w przeciwnym razie, będzie skutkowało to wystąpieniem powikłań i koniecznością ponownego leczenia. Dla lepszych efektów leczenia kanałowego coraz częściej stosuje się mikroskopy, które dają możliwość przybliżenia wnętrza zęba.

Jeżeli proces oczyszczania i zdezynfekowania kanałów został już wykonany, kolejnym zadaniem jest wypełnienie kanałów. I tu właśnie zastosowanie znajduje słynna gutaperka. Materiał ten podgrzewa się, a następnie szczelnie wypełnia nim kanał zęba. Po wypełnieniu kanałów zakładane jest wypełnienie w zębie tzw. plomba i cały zabieg dobiega końca.

Dużą zaletą gutaperki jest to, że bardzo łatwo można ją usunąć, jeśli zajdzie taka potrzeba. Ponadto gutaperka jest również dobrze widoczna na zdjęciu RTG, dzięki czemu można sprawdzić, czy wypełnienie jest szczelne. Nawet niewielka przestrzeń, może doprowadzić do niepotrzebnych problemów, dlatego tak ważna jest tu precyzja i doświadczenie specjalisty zajmującego się leczeniem kanałowym. Jeżeli cały zabieg zostanie przeprowadzony profesjonalnie, nie dojdzie do powstania żadnych powikłań, a pacjent będzie mógł cieszyć się swoim zębem przez bardzo długi czas.

 

Czy gutaperka jest jedyną formą wypełniania kanałów w zębach?

 

Gutaperka to materiał, który najczęściej stosowany jest w leczeniu endodontycznym. Wielu stomatologów chętnie korzysta z możliwości, jakie daje tego typu wypełnienie. Co więcej, gutaperka ma masę pozytywnych opinii wśród stomatologów. Jednak musisz wiedzieć, że innowacyjne rozwiązania sprawiają, iż w leczeniu kanałowym, stosuje się również inne metody wypełniania kanałów zębów tj. materiały bioceramiczne, pasty kanałowe oraz materiały mineralne. Należy jednak zaznaczyć, że to gutaperka jest najbardziej znana i wciąż cieszy się częstym zastosowaniem w stomatologii.

Materiał, jakim jest gutaperka, stosuje się również w protetyce, gdzie przeznaczany jest on do wycisków. Jest to możliwe za sprawą termoplastyczności tego materiału. Świadomość związana z leczeniem kanałowym jest bardzo ważna, gdyż wiele osób obawia się tej formy leczenia. Ponadto wiedza dotycząca tego, czym wypełniane są kanały i jakie narzędzia stosuje się w tym przypadku, pozwala jeszcze bardziej oswoić się z leczeniem endodontycznym i zmniejsza to przede wszystkim strach pacjenta.

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.