Jak rozpoznać czy ząb jest do leczenia kanałowego?

04.04.2024

Leczenie kanałowe – kiedy trzeba je przeprowadzić?


Leczenie endodontyczne jest jedyną możliwością, jeżeli chodzi o uratowanie zęba. Zdarza się, że tradycyjne metody leczenia, takie jak oczyszczenie zęba z próchnicy i jego wypełnienie nie są wystarczające. Leczenie kanałowe może być konieczne w przypadku:


- Dużych zmian próchnicznych
- Silnego bólu zęba
- Nadwrażliwości na ciepło lub zimno cechującą się nasileniem dużego bólu
- Obrzęku wokół zęba utrudniającego jedzenie i mówienie
- Ciemniejszej barwy zęba, co może być skutkiem trwającego stanu zapalnego miazgi zęba
- Poważnych uszkodzeń zęba


To, czy leczenie endodontyczne będzie potrzebne zawsze, powinien ocenić stomatolog. Do oceny stanu zęba potrzebne jest przeprowadzenie wywiadu z pacjentem, ale także wykonanie badań, między innymi RTG zęba. Wykonanie tego zdjęcia jest niezbędne, ponieważ pozwala ono na zobrazowanie zęba i jego okolicy, co jest niewidoczne gołym okiem. Nie przeprowadzenie leczenia kanałowego na czas prowadzi do utraty uzębienia, dlatego w razie wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości, należy jak najszybciej udać się na wizytę do gabinetu stomatologicznego. Musisz wiedzieć, że leczenie kanałowe nie zawsze jest konieczne, a więc bez wizyty u stomatologa nie należy samodzielnie stawiać diagnozy.


Czym leczenie kanałowe różni się od tradycyjnego leczenia stomatologicznego?


Leczenie kanałowe wiąże się ze znacznie większą ingerencją w zęba. Jednak nie należy z tego powodu obawiać się, że tego rodzaju zabiegu. Leczenie endodontyczne z pewnością pozwoli na uratowanie chorego zęba, a tym samym zapobiegnie jego wypadnięciu i pojawianiu się dalszych dolegliwości bólowych, jeszcze przed wypadnięciem zęba.


W przypadku tradycyjnego leczenia wystarczy jedynie oczyszczenie go ze zmian próchniczych i wypełnienie, czyli założenie plomby. Podobnie wygląda leczenie kanałowe, jednak z pewnym istotną różnicą. Podczas zabiegu leczenia kanałowego stomatolog oczyszcza kanały zęba z miazgi, w której doszło do rozwoju stanu zapalnego. Następnie kanały wypełniane są gutaperką.

 

Ostatnia czynność to założenie wypełnienia w zębie, co kończy cały zabieg.


Wiele gabinetów dentystycznych wyposażonych jest w nowoczesny sprzęt, wpływający na lepszą jakość leczenia. W leczeniu kanałowym stosuje się urządzenia, takie jak mikroskop. Pozwala on na przybliżenie wnętrza zęba i dokładne jego oczyszczenie. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko powikłań, jakie mogą wystąpić po leczeniu endodontycznym.


Czy leczenie kanałowe można przeprowadzić podczas jednej wizyty?


Kiedyś leczenie kanałowe nie kończyło się na jednaj wizycie. Co więcej, jego efekty nie zawsze były zadowalające z uwagi na występujące powikłania. Dziś za sprawą nowoczesnych urządzeń, doświadczenia i wiedzy stomatologów, leczenie endodntyczne, zazwyczaj odbywa się na jednej wizycie i zajmuje 1-2 godziny.

 

Ponadto powikłania pojawiają się bardzo rzadko, a przypadku gabinetów wyposażonych w mikroskop leczenie zawsze jest skuteczne i nie ma potrzeby przeprowadzania ponownego zabiegu. Jest to dużym udogodnieniem dla pacjentów, którzy i tak stresują się wizytą w gabinecie dentystycznym.


Oczywiście należy mieć na uwadze, że zdarzają się przypadki, gdy leczenie wymaga ponownego udania się do gabinetu dentystycznego w celu jego kontynuacji. Ma to jednak najczęściej miejsce, gdy ząb jest w bardzo złym stanie lub doszło do licznych infekcji. Wszystko to może wydłużyć czas leczenia do kilku wizyt. Warto jednak zaufać specjalistom, którzy wiedzą, co robią i podejmują najlepsze dla pacjenta decyzje.

 

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.