Jak pokonać strach przed dentystą?

01.06.2020

Strach przed dentystą - skąd się bierze?

 

Wbrew opinii wielu osób, jest to coś całkowicie naturalnego - są ku temu dwa powody.

 

Po pierwsze, stomatolog podczas zabiegu ingeruje bezpośrednio w naszą przestrzeń intymną. Na co dzień wpuszczamy do niej jedynie osoby najbliższe - członków rodziny, współmałżonka czy dzieci.

 

Drugą kwestią jest to, że podczas zabiegu pacjent nie ma praktycznie żadnego wpływu na jego przebieg. Leżymy na fotelu z otwartą jamą ustną, mając świadomość, że znajduje się w niej obracające się wiertło lub skaler. Bezradność powoduje panikę. Jest to powodem, dla którego wielu z nas postrzega wizytę u stomatologa jako dużo straszniejszą, niż ma to miejsce w rzeczywistości.

 

Dlaczego niektórzy nie boją się dentysty, a inni już tak?

 

Poziom strachu, jaki odczuwamy przed wizytą jest ściśle powiązany z naszym typem temperamentu. Oznacza to, że ten strach jest czymś, co już posiadamy w chwili narodzin - nie, jak wiele osób sądzi, w wyniku przykrych doświadczeń lub traumy, związanej z jakąś wcześniejszą wizytą.

 

Typ temperamentu, posiadany przez każdego z nas, jest uwarunkowany fizjologicznie. W związku z tym nie mamy żadnego wpływu na to, czy boimy się, czy nie. Niektóre osoby są odporne na część negatywnych doświadczeń - inne natomiast nie.

 

Oswajanie strachu przed dentystą - w jaki sposób to osiągnąć?

 

Jedną z możliwych opcji, jeśli chodzi o pozbycie się strachu przed gabinetem stomatologicznym, jest farmakologia. Istnieją środki uspokajające, które mogą przez krótki okres czasu pomóc nam w opanowaniu lęku. Takie rozwiązanie jest jednak doraźne i nie sprawdza się w perspektywie czasu.

 

W przypadku odczuwania fobii związanej z dentystą, najczęściej zaleca się terapię poznawczo-behawioralną. Do jej kluczowych elementów należy oparcie na współpracy pomiędzy terapeutą i pacjentem, nastawienie względem rozwiązania problemu i skupienie się na teraźniejszości. Konieczne jest również stosowanie odpowiednich technik terapeutycznych. Jest to jednak krótkoterminowa forma terapii - co oznacza, że nie zawsze będzie efektywna.

 

W takich sytuacjach rozwiązaniem jest psychoterapia psychodynamiczna. Umożliwia ona bowiem szczegółowe przeanalizowanie problemu o wprowadzanie zmian stopniowo.

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.