Zalecenie mycia zębów co najmniej dwa razy dziennie znane jest wszystkim, i na szczęście łatwo wprowadzić je w życie. Nie wszyscy jednak wiedzą, że szczotkowanie nie wystarczy, by w pełni zadbać o zdrowie jamy ustnej - a już na pewno, by mieć świeży oddech! Z okazji minionego Dnia Świeżego Oddechu przypominamy, jak powinna wyglądać nasza rutyna, by cieszyć się brakiem problemów.
Podstawą oczywiście jest szczotkowanie przez trzy minuty - minimum dwa razy dziennie po posiłku (to ważne, bo wielu z nas myje zęby przed śniadaniem!), choć najlepiej jest robić to każdorazowo po jedzeniu. Taka jest podstawa dobrej higieny jamy ustnej, tylko czy to wystarczy? Oczywiście, że nie! Włosie szczoteczki nie jest w stanie dotrzeć we wszystkie zakamarki, dlatego musimy wspomóc się innymi produktami.
Od razu na myśl przychodzi nam nić dentystyczna, i prawidłowo. Powinniśmy używać jej codziennie, by dokładnie oczyścić przestrzenie międzyzębowe. Co poza tym? Warto wspomagać się płynami do płukania ust. To one zmniejszają ilość bakterii w jamie ustnej, co w efekcie powoduje zmniejszenie biofilmu - błony biologicznej, która składa się ze struktury bakterii otoczonej warstwą substancji produkowanych przez te drobnoustroje. Warto wiedzieć, że film ten łatwo przykleja się do powierzchni zębów.
A co, jeśli nie mamy możliwości umyć zębów? Wtedy warto mieć pod ręką gumę do żucia. Ale koniecznie bez cukru!
Za około 90% przyczyn nieświeżego oddechu odpowiadają bakterie beztlenowe, które znajdują się w naszych ustach. To one produkują lotne związki siarki w wyniku rozkładu pokarmów. Jest to naturalny proces, ale aby zniwelować problem, trzeba zadbać o to, aby nasze zęby były czyste i nie było na nich płytki nazębnej.
A jak sprawdzić, czy mamy problem z nieprzyjemnym zapachem? Można oczywiście o to spytać, ale istnieją też inne sposoby. Ważne! Test należy przeprowadzić 2-3 godziny po posiłku, gdyż to wtedy namnażają się bakterie w jamie ustnej. Po odczekaniu tych kilku godzin po jedzeniu, można:
A jak leczyć problem? Przede wszystkim udać się do specjalisty. Z racji tego, że najwięcej jest przyczyn stomatologicznych, te najpierw należy wykluczyć. Jeśli bowiem chorujemy np. na ostrą chorobę przyzębia, to samo mycie nie wystarczy! Trzeba wykonać jeszcze inne zabiegi lecznicze, np. scaling, kiretaż czy root planing.
Pamiętajmy, by zwracać uwagę na tego typu symptomy - to one dają nam znać, że coś jest nie tak!
Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.
Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:
Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548
tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935
e-mail: rejestracja@vital-dent.pl
Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00