Odkładanie się na zębach płytki bakteryjnej i resztek pożywienia prowadzi do powstawania kamienia nazębnego. To mineralny osad, którego nie można usunąć przy pomocy szczoteczki i pasty. W jego skład wchodzą między innymi sole nieorganiczne (związki wapnia i fosforu), białka zawarte w ślinie, substancje wytwarzane przez bakterie próchnicotwórcze i złuszczone komórki nabłonka. Regularne usuwanie kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym jest istotnym elementem profilaktyki schorzeń jamy ustnej.
Pozostawiony osad może prowadzić do rozwoju próchnicy, zapalenia przyzębia lub dziąseł. Konieczne jest więc jego usuwanie. Procedurę zdejmowania kamienia nazębnego nazywamy skalingiem. Każdemu Pacjentowi przysługuje jeden zabieg rocznie w ramach NFZ. Kolejny będzie płatny, lecz warto go wykonywać dwa razy w roku. Jak przebiega profesjonalne usuwanie kamienia nazębnego?
Do przeprowadzenia zabiegu wykorzystywany jest skaler ultradźwiękowy, który rozbija osad mineralny za pomocą drgań o określonej częstotliwości i usuwa jego cząstki z powierzchni jamy ustnej. Wyróżniamy dwa rodzaje skalingu:
Skaling naddziąsłowy wykonywany wtedy, gdy złogi kamienia występują na powierzchni koron zębowych i są widoczne gołym okiem.
Skaling poddziąsłowy jest zabiegiem profilaktycznym i leczniczym. Przeprowadza się go u pacjentów, u których kamień zaczął odkładać się pod powierzchnią dziąseł. Rozwój bakterii i drażniące działanie minerałów powoduje wtedy zapalenie przyzębia. Tego typu skaling należy wykonywać raz na 3-4 miesiące, jeśli występują wskazania do niego.
Pamiętajmy, że najlepiej łączyć skaling z fluoryzacją, aby wzmocnić szkliwo i zabezpieczyć jamę ustną przed rozwojem próchnicy. Po usunięciu kamienia nazębnego wykonuje się także polerowanie zębów, które zapobiega ponownemu osadzaniu się złogów mineralnych. Krótko po wizycie pacjent może odczuwać dyskomfort i nadwrażliwość.
Po wyjściu z gabinetu stomatologicznego nie jest wymagane specjalne postępowanie – skaling jest w pełni bezpieczny i nie powoduje skutków ubocznych.
Jeżeli pacjent posiada rozrusznik serca starszej generacji lub implanty słuchowe, nie można przeprowadzać procedury z wykorzystaniem skalera ultradźwiękowego. Zamiast tego wykorzystuje się narzędzia mechaniczne. Dotyczy to również osób, u których doszło do odklejenia siatkówki oka. W przypadku ciąży zalecane jest poczekanie z wykonaniem zabiegu aż do 2. trymestru. Niektóre choroby, takie jak sinicza wada serca czy zaburzenia układu odpornościowego, wymagają zastosowania osłony antybiotykowej podczas skalingu.
Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.
Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:
Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548
tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935
e-mail: rejestracja@vital-dent.pl
Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00