Kwasowa erozja szkliwa – objawy, przyczyny i leczenie

30.11.2023

Co powoduje kwasową erozję szkliwa?

 

Kwasowa erozja szkliwa to osłabienie szkliwa zęba w konsekwencji czego powstają początkowo niewielkie i niezauważalne ubytki oraz przebarwienia. Dochodzi w ten sposób do uszkodzenia twardych tkanek zęba, a następnie zębiny. Za powstawanie takich ubytków najczęściej odpowiedzialna jest codzienna dieta oraz zła higiena jamy ustnej, ale to nie wszystko.

 

Warto tutaj wspomnieć, że wyróżniamy dwa rodzaje kwasów mogące uszkadzać szkliwo. Pierwsze z nich to kwasy pochodzące z zewnątrz, czyli te, na które wpływa to, co jemy. Zaliczamy do nich napoje gazowane, cytrusy, napoje energetyczne, alkohol, niektóre warzywa. Natomiast drugie to kwasy wewnętrzne uszkadzające szkliwo, za które odpowiada: refluks, anoreksja, bulimia, cukrzyca, alkoholizm.

Zrównoważona dieta, ale też zdrowy styl życia i przede wszystkim komfort psychiczny, to ważne czynniki wpływające w dużym stopniu na zdrowe i ładne zęby. Powodów uszkodzenia szkliwa jest wiele, a więc w zależności od stopnia zaawansowania choroby wyróżniamy tu też dużo możliwości leczenia.

 

Jakie są objawy kwasowej erozji szkliwa?

 

Objawy kwasowej erozji szkliwa mogą być różne. W przypadku, gdy uszkodzenia nie są duże i mamy do czynienia z początkiem problemu można w ogóle nie odczuwać żadnych objawów. Jeżeli jednak problem jest już poważniejszy najczęściej pojawiające się dolegliwości to:

  • przebarwienia – żółte lub matowe

  • nadwrażliwość – odczuwany dyskomfort podczas spożywania ciepłych, gorących, zimnych oraz kwaśnych napojów i potraw

  • ubytki charakterystyczne dla kwasowej erozji szkliwa

  • kruchość zębów

  • dolegliwości bólowe

  • problemy w prawidłowym żuciu pokarmów poprzez znaczne zniszczenie zębów

 

Poznaj skuteczne metody leczenia kwasowej erozji szkliwa i zadbaj o swoje zęby

 

Ubytki, które powstaną w wyniki kwasowej erozji szkliwa niestety są nieodwracalne. Oznacza to, że w takiej sytuacji jedynym skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie wypełnień lub lakierowanie zębów. Jest to niezwykle istotne, ponieważ ubytki wraz z upływem czasu będą się powiększać, co może doprowadzić do poważnych uszkodzeń zęba. W momencie, kiedy już dojdzie to takich uszkodzeń, konieczne może okazać się leczenie kanałowe, jednak jest to uzależnione od stanu zęba.

 

W przypadku, gdy mamy do czynienia z bardzo zniszczonymi zębami, skutecznym zabiegiem, który może poprawić wygląd uzębienia są licówki i korony. Ta forma uzupełnienia protetycznego daje możliwość uzyskania pięknego uśmiechu. Dobrą wiadomością jest to, że można zapobiegać kwasowej erozji szkliwa. Ważna jest w takim przypadku nie tylko dieta, ale też higiena jamy ustnej.  Regularne i dokładne szczotkowanie zębów pozwoli na usuwanie zanieczyszczeń i kwasów znajdujących się w spożywanych pokarmach. Z powodzeniem można stosować też nici dentystyczne oraz płyny do płukania jamy ustnej. 

 

Jedynym wyjątkiem, gdzie nie można szczotkować zębów tuż po zjedzeniu są kwaśne pokarmy. W wyniku kwasów znajdujących się na zębach ich rozcieranie może jeszcze bardziej uszkodzić powierzchnię zęba. Nie można rezygnować również z wizyt u stomatologa, ponieważ jest on pierwszą osobą, która może dostrzec jakiekolwiek zmiany w obrębie zębów. Ponadto bardzo korzystne są także profesjonalne zabiegi fluoryzacyjne i stosowanie past zawierających ten składnik. 

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.