Martwy ząb – leczyć czy wyrywać?

03.11.2023

Martwy ząb – dlaczego warto go leczyć?

 

Aby dowiedzieć się, dlaczego warto leczyć martwe zęby, trzeba najpierw wiedzieć, czym w ogóle jest martwy ząb. Określenie martwego zęba dotyczy zębów, w których znajduje się martwa miazga. W niektórych przypadkach stan ten powoduje ciemnienie zęba. Do obumarcia miazgi najczęściej dochodzi wskutek nieleczonej próchnicy. Pomimo że szkliwo jest bardzo mocne i ma za zadanie chronić zęby, to w przypadku złej higieny bakterie naruszają szkliwo i w rezultacie przedostają się do wnętrza zęba, czyli miazgi.

Stomatolodzy zawsze zalecają próbę ratowania zęba poprzez leczenie kanałowe, co jest znacznie lepszym rozwiązaniem, niż jego wyrwanie. Podczas leczenia ząb jest oczyszczany z martwej miazgi, kanały zęba są dezynfekowane i wypełniane specjalnym biokompatybilnym materiałem. Następnie zakładane jest wypełnienie w zębie. Cały proces leczenia odbywa się w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent nie czuje bólu.

Obecnie wiele gabinetów stomatologicznych oferuje leczenie endodentyczne pod mikroskopem. Takie leczenie pozwala na dokładne opracowanie kanałów zęba, co umożliwia uniknięcie powikłań. Dobrze przeprowadzone leczenie daje szansę na uratowanie zębów.

 

Czym może grozić wyrwanie martwego zęba, pomimo realnych szans na jego uratowanie?

 

Zdarza się, że martwego zęba nie można już uratować. Dzieje się tak, gdy jest on bardzo zniszczony i jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest jego ekstrakcje. Na szczęście pacjenci zazwyczaj w porę trafiają do gabinetu dentystycznego i leczenie pozwala na zachowanie zęba. Dochodzi jednak do sytuacji, kiedy osoby, u których dentysta stwierdził obumarcie zęba, chcą zrezygnować z leczenia i wyrwać chorego zęba.

Taka decyzja jest ogromnym błędem, ponieważ brak zęba wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami. Już sama ekstrakcja nie jest miłym doświadczeniem, a to nie wszystko. Brak nawet pojedynczych zębów prowadzi do powstania wady zgryzu (po pewnym czasie może dochodzić do przesuwania się sąsiednich zębów), zaniku kości, a nawet problemów z dokładnym żuciem pokarmów.

Warto dodać, że brak uzębienia to również zmiana rysów twarzy w wyniku zaniku kości. Oznacza to więc wiele problemów zarówno na tle estetycznym, jak i zdrowotnym. Co więcej, leczenie polegające na uzupełnieniu zębów wiąże się ze znacznymi kosztami i koniecznością regularnych wizyt.

 

Dlaczego nie należy obawiać się leczenia kanałowego?

 

Leczenie endodontyczne kojarzone jest z zabiegiem, który może przynieść więcej złego niż dobrego. Jest to oczywiście nieprawdą, gdyż ta forma leczenia to często jedyna szansa na uratowanie zęba. Jednak dlaczego pacjenci wciąż uważają, że leczenie to jest takie złe?

Najprawdopodobniej złe opinie o leczeniu kanałowym wywodzą się z czasów, kiedy stomatologia nie była tak rozwinięta, jak dziś, a lekarze nie mieli tak specjalistycznej wiedzy. Obecnie nowoczesne rozwiązania pozwalają na bezbolesne leczenie. Ponadto nie wiąże się ono z żadnymi powikłaniami za sprawą specjalistycznych narzędzi oraz sprzętu.

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu, jakim jest mikroskop ząb zostaje powiększony, co pozwala na jego dokładne obejrzenie. Jeżeli chodzi o zachowanie zębów w jak najlepszym stanie, warto tutaj zaufać specjalistom i jeżeli zajdzie taka potrzeba zdecydować się na leczenie kanałowe, aby móc uratować swój stały ząb.

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.