Ruszający się ząb to nie tylko taki, który za chwilę wypadnie. Co więcej, nie jest to problem wyłącznie małych dzieci, którym wypadają mleczaki. Wbrew pozorom ruchomość zębów jest dosyć powszechna i budzi wiele obaw wśród dorosłych pacjentów. Poznaj przyczyny ruszających się zębów i sprawdź, jak można leczyć ten problem.
- Ruszający się ząb – co może prowadzić do takiego stanu?
- Leczenie rozchwianych zębów – jak wygląda?
- Stopnie ruchomości zębów
- Ruszający się ząb – czy można uniknąć takiego problemu?
Ruszający się ząb – co może prowadzić do takiego stanu?
Rozchwiane zęby bądź ruszający się jeden ząb zawsze wymaga pilnej interwencji stomatologa. Jeśli w porę nie zareagujesz, może dojść nawet do utraty uzębienia. Za ruchomość zębów odpowiada wiele przyczyn. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że wystarczą tu nawet drobne zaniedbania lub inne dla nas mało ważne problemy, aby nasz ząb zaczął się ruszać.
Poniżej przedstawiamy przyczyny ruszających się zębów:
- Paradontoza – jest to stan zapalny tkanek otaczających zęby. Tkanki te utrzymują zęby, dzięki czemu uzębienie jest stabilne. Paradontoza to choroba przewlekła, mogąca prowadzić nawet do utraty zębów. Jedną z częstych przyczyn rozwoju paradontozy jest gromadzący się kamień nazębny. Płytka nazębna powinna być regularnie usuwana, aby nie zwiększać ryzyka powstania stanu zapalnego. Innymi przyczynami przyczyniającymi się do rozwoju paradontozy mogą być m.in. predyspozycje genetyczne lub przyjmowane leki.
- Urazy mechaniczne – do rozchwiania zęba może dojść w wyniku urazu mechanicznego. Silne uderzenie zęba, który w konsekwencji zacznie się ruszać jest wskazaniem do pilnej interwencji u stomatologa. Nie ma tu znaczenia, czy ząb rusza się delikatnie, czy też doszło do jego przesunięcia. Stomatolog może umieścić ząb w miejscu, w którym znajdował się on do tej pory, jednak czas od momentu uderzenia, do czasu konsultacji, powinien być bardzo krótki.
- Leczenie kanałowe – chociaż leczenie endodontyczne jest ostatnią szansą na uratowanie zęba, to niestety może prowadzić do jego osłabienia. Taki ząb w przyszłości będzie słabszy i bardziej podatny na rozchwianie.
- Wady zgryzu – nieprawidłowości w obrębie uzębienia spowodowane wadami zgryzu mogą prowadzić do rozchwiania się zębów. To, czy dojdzie do takiej sytuacji, zależy od wady zgryzu pacjenta.
- Bruksizm – zgrzytanie zębami to nie tylko ryzyko ich rozchwiania, ale też dolegliwości bólowych, ścierania, a nawet pękania zębów.
- Próchnica – ubytki powstałe w zębach to poważne zagrożenie dla zębów, które zostały zaatakowane przez próchnicę, ale też sąsiedniego uzębienia.
- Leczenie ortodontyczne
Leczenie rozchwianych zębów – jak wygląda?
Aby móc wdrożyć konkretną metodę leczenia ruszającego się zęba, należy ustalić przyczynę takiego stanu. W tej sytuacji niezbędna jest wizyta u stomatologa, który określi, co dzieje się z zębem i jakie kroki podjąć. Niezbędne może być też wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, gdzie stomatolog będzie mógł dokładnie obejrzeć miejsca, których nie widać gołym okiem.
Uratowanie ruszających się zębów jest możliwe pod warunkiem, że nie będziemy zwlekać z wizytą u specjalisty. Leczenie ruszających się zębów może obejmować:
- Stabilizację ruchomego uzębienia
- Leczenie periodontyczne w przypadku paradontozy
- Leczenie próchnicy
- Leczenie bruksizmu – tutaj można zastosować specjalne szyny relaksacyjne
Czasami konieczna jest też zmiana nawyków, np. unikanie pokarmów, które są twarde, czy też zastosowanie diety ubogiej w słodycze i inne pokarmy przyczyniające się m.in. do rozwoju próchnicy.
Stopnie ruchomości zębów
Wyróżnia się kilka stopni ruchomość zębów. Ząb może ruszać się minimalnie, ale też może być bardzo rozchwiany. Tak jak już wcześniej zostało to wspomniane na ruchomość zęba, może mieć wpływ wiele czynników, gdzie pacjenci mogą nie być tego świadomi.
- 0 stopień ruchomości – minimalna ruchomość
- 1 stopień ruchomości – ruchomość do 1 mm
- 2 stopień ruchomości – ruchomość od 1 do 2 mm
- 3 stopień ruchomości – ruchomość w kierunku wargowo – językowym, ale też na boki
Ruszający się ząb może utrudniać jedzenie, picie, ale także mówienie, jeśli się bardzo rusza. Wymaga to pilnej wizyty u specjalisty, który wdroży właściwe leczenie.
Ruszający się ząb – czy można uniknąć takiego problemu?
Zdarza się, że nie możemy uniknąć sytuacji, kiedy dojdzie do rozchwiania zęba, np. w wyniku urazu mechanicznego. Są jednak też sytuacje, na które mamy realny wpływ. Jeżeli chcesz zadbać o swoje zęby, a także co najważniejsze uniknąć ich rozchwiania, powinieneś podjąć kilka ważnych kroków:
- Regularnie i dokładnie szczotkuj zęby i używaj nici dentystycznej w celu usunięcia zanieczyszczeń. Prawidłowa higiena jamy ustnej pozwoli na zachowanie zębów w dobrym stanie, dzięki czemu unikniesz różnych chorób oraz próchnicy.
- Korzystaj z wizyt profilaktycznych – na takich wizytach dentysta może w porę wychwycić pewne nieprawidłowości, które mogłyby być przyczyną poważniejszych problemów.
- Usuwaj kamień nazębny – kamień nazębny tak samo, jak niewłaściwa higiena jamy ustnej może prowadzić do paradontozy, która jak już wiesz, przyczynia się do rozchwiania zębów.
Jeśli będziesz dbać o swoje zęby, będą one nie tylko dobrze się prezentować, ale też co najważniejsze będą zdrowe.