Czym są i jak powstają stłoczenia zębów?

04.06.2023

Czym są stłoczenia zębów i co je wywołuje?

 

Stłoczenia zębów to jedna z najczęściej diagnozowanych wad zgryzu, która jest widoczna gołym okiem. Powodem jej powstania jest brak wystarczającej przestrzeni w łuku zębowym do tego, by wszystkie zęby mogły się prawidłowo wyrżnąć, zajmując odpowiednie dla siebie miejsce. W konsekwencji stłoczenia dochodzi do tego, że zęby na siebie nachodzą, wyrastają w nieprawidłowym dla nich miejscu (np. jeden za drugim czy w ogóle poza łukiem) czy też przyjmują nieodpowiedni kąt. Początki tej wady zgryzu można zauważyć już po skończeniu trzeciego roku życia, dlatego nie warto bagatelizować tego problemu, a reagować możliwie jak najszybciej.

Do powstawania stłoczenia zębów przyczyniają się różne czynniki. Przede wszystkim może być to zbyt duża różnica pomiędzy wielkością zębów a kości szczęki oraz żuchwy. To stłoczenie pierwotne, które ma podłoże genetyczne. Innym czynnikiem doprowadzającym do wady jest przedwczesna utrata zębów mlecznych trzonowych bądź też usunięcie zęba trzonowego i kła - to stłoczenia wtórne. Można wyróżnić również stłoczenia późne, czyli takie gdy dochodzi do zmiany ułożenia zębów wobec podstawy żuchwy w związku z jej resztkowym rozrostem. Najlepszym przykładem może być choćby wyrzynanie się zębów mądrości.

 

Powikłania stłoczonych zębów

 

W przypadku stłoczonych zębów tak jak i innych wad zgryzu warto mieć na uwadze, że nie jest to problem wyłącznie natury estetycznej. Niestety zaniechanie leczenia tego schorzenia może mieć inne, późniejsze konsekwencje. Oczywiście wiele osób ma na uwadze przede wszystkim to, że uśmiech nie prezentuje się tak ładnie jak w przypadku równych zębów o odpowiednim ułożeniu. To doprowadza do poczucia wstydu i rozmaitych kompleksów. Jednak ta wada zgryzu ma także wpływ na symetrię twarzy. Zaburza ją, przez co pacjenci mogą mieć problem z prawidłowym oddychaniem przez usta czy niewłaściwym połykaniem, co jest zauważalnie u dzieci w okresie niemowlęcym. W późniejszym wieku stłoczenia mogą doprowadzać także do paradontozy czy próchnicy, co wynika z trudności w prawidłowym utrzymaniu higieny jamy ustnej. 

 

Jak leczyć stłoczone zęby?

 

Aby wiedzieć, jak odpowiednio leczyć stłoczone zęby, trzeba przede wszystkim udać się do ortodonty, który w indywidualny sposób dobierze metodę leczenia. Najpierw wykonywana jest pełna diagnostyka w postaci badania wewnątrzustnego, zdjęcia RTG obu szczęk oraz zdjęcia RTF czaszki w pozycji bocznej. Bardzo często lekarze wykonują także gipsowy model szczęk, by dokonać dokładnych pomiarów łuków i oszacować, ile miejsca rzeczywiście brakuje. Jeśli brakuje do 5 mm, wtedy sięga się po aparat ortodontyczny. Z kolei ubytek powyżej 10 mm wymaga usunięcia czterech przedtrzonowców. Leczenie stłoczenia od 6 do 9 mm nie ma jednej konkretnej metody, dlatego tutaj ortodonta indywidualnie określa sposób na przywrócenie uśmiechowi estetyki.

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.