Co to jest włókno szklane? Jakie ma zastosowanie w stomatologii?

28.04.2023

Czym jest włókno szklane?

 

Włókno szklane to materiał stosowany przez dentystów głównie po to, by odbudować bardzo zniszczone, martwe zęby. To niewątpliwie jeden z najtrwalszych materiałów wybieranych w rozmaitych obszarach stomatologii, jednak warto wiedzieć, że ma zastosowanie wyłącznie w przypadku odbudowy zębów przednich. Jeśli chodzi o te trzonowe, tutaj nie będzie ono skutecznym rozwiązaniem. Dzięki włóknie szklanemu zęby stają się odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, a przy tym zachowują naturalny kolor.

Wprowadza się je do kanału zębowego, by ząb mógł zachować swoją stabilność. Ponadto wzmacnia się nim mosty. Dziś w stomatologii można wyróżnić dwa rodzaje wkładów koronowo-korzeniowych. Mogą być one zmielone bądź całe. To pierwsze rozwiązanie jest tańsze, a przy tym ma mniejsze właściwości wzmacniające. Dentysta określi, jaki wybór będzie najlepszy w przypadku każdego pacjenta, ponieważ wszystko zależy od jego stanu zdrowia.

 

Włókno szklane stomatologia

 

Zastosowanie włókna szklanego w stomatologii

 

Niewątpliwie jednym z najczęstszych zastosowań włókna szklanego jest umieszczenie go w kanale korzenia po zakończonym leczeniu endodontycznym. Stomatolog wprowadza przygotowany wkład koronowo-korzeniowy i umieszcza go w kanale, by odbudować pełną funkcjonalność oraz estetykę chorego zęba. Wszystko z uwagi na fakt, że zęby po leczeniu endodontycznym są osłabione i mają mniejszą wytrzymałość. Chcąc uniknąć pęknięcia czy złamania, najlepiej jest zastosować odpowiednią profilaktykę.

Jednak to nie koniec zastosowań dla włókna szklanego. Jest ono wybierane również wtedy, gdy występuje konieczność solidnego wzmocnienia zęba pod w przyszłości wykonaną koronę bądź filar mostu. To także sposób na odbudowę kikuta zęba. Dodatkowo włókno szklane umożliwia wykonanie szynowania rozchwianych zębów, które przywraca im pożądaną estetykę. 

To zdecydowanie skuteczna metoda, która wyróżnia się sporą wytrzymałością oraz trwałością przy minimalnej inwazyjności. Stomatolog odpowiednio dobiera tworzywo, by uzyskać naturalny efekt. Materiał nie ulega korozji czy reakcjom elektrolitycznym, co jest bardzo ważne, ponieważ jest on w pełni bezpieczny dla naszego zdrowia. Jednocześnie warto podkreślić, że jego zastosowanie jest odwracalne, co stanowi sporą zaletę.

 

Kiedy nie powinno się używać włókna szklanego?

 

Nie wszyscy pacjenci mogą zdecydować się na zastosowanie włókna szklanego. Istnieje kilka przeciwwskazań dla tego rozwiązania. Przede wszystkim osoby, które cierpią na bruksizm, czyli niekontrolowane zgrzytanie zębami, nie mogą wykorzystać w leczeniu tego materiału. Jeśli pacjent ma bardzo duże wady zgryzu czy rozchwiane zęby bądź ogólnie nie są w stanie zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej, wtedy także nie mogą oni być leczeni przy użyciu włókna.

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.