Próchnica - jakie są przyczyny i objawy? Jak zapobiegać próchnicy zębów?

10.01.2022

Próchnica - jakie są przyczyny i objawy

 

Jedną z najczęściej pojawiających się chorób zębów jest próchnica. Może ona dotknąć zarówno dzieci, jak i dorosłych. Zaniedbana prowadzi do bardzo bolesnych problemów, które mogą skutkować nawet trwałymi ubytkami w uzębieniu. Warto wiedzieć, w jaki sposób można zapobiec próchnicy oraz co jest jej przyczyną. 

 

Jakie są przyczyny próchnicy?

 

Próchnica zębów jest skutkiem działania bakterii w obszarze jamy ustnej. Pojawia się, gdy posiłki, które spożywamy, są bogate w węglowodany, które odkładają się na powierzchni między zębami i zalegają tam przez długi czas. Bakterie te produkują substancje niszczące szkliwo. Choroba atakuje zęby mleczne oraz stałe. Ważne, aby reagować jak najszybciej, ponieważ jeśli ubytki związane z próchnicą nie są leczone, cały ząb może być zniszczony. 

Jedną z głównych przyczyn próchnicy jest nadmierne spożycie słodkich pokarmów i napojów. Im więcej cukru w diecie, tym większa produkcja kwasów, które wpływają negatywnie na szkliwo. Warto mieć to na uwadze i przyjrzeć się swojemu jadłospisowi. Ponadto próchnica może być wywołana brakiem wapnia, fosforu i witamin wpływających na stan zębów. Unikanie twardych pokarmów także wpływa na rozwój bakterii. Nie można zapomnieć, że niewłaściwa higiena również doprowadza do próchnicy. Dlatego ważne jest, by szczotkować zęby m.in. 2 razy w ciągu dnia, nitkować je i płukać jamę ustną po spożyciu cukru.

 

Objawy próchnicy, na które trzeba reagować?

 

W początkowych stadiach rozwoju próchnicy, choroba nie daje o sobie znać. Stąd tak istotne są regularne kontrole u dentysty, który jest w stanie szybko ją zdiagnozować. Jeśli odczuwasz ból zęba oraz nadwrażliwość na ciepłe bądź zimne napoje i posiłki, nie zwlekaj z wizytą w gabinecie stomatologicznym. To sygnał, że dzieje się coś niepokojącego. Jeśli zbagatelizujesz te objawy, próchnica może wnikać do miazgi zęba i wywołać stan zapalny, który niekiedy powoduje konieczność usunięcia zęba.

Miej na uwadze, że próchnica na początku dotyka szkliwo. Zauważysz plamki próchnicowe, które po pewnym czasie będą ciemniejsze. To moment, w którym leczenie przyniesie szybkie efekty. Dalej bakterie i kwasy niszczą szkliwo, przez co przedostają się do miazgi. Niestety w skrajnych sytuacjach może dojść nawet do martwicy zęba.

 

Jak zapobiegać powstawaniu próchnicy?

 

Próchnica jest chorobą, która dotyka coraz więcej osób w różnym wieku. Można jej zapobiec, dbając o poprawną higienę i rozsądną dietę. Takie działa pozwolą wzmocnić zęby. Przede wszystkim unikaj słodkich napojów oraz pokarmów, a także takich, których konsystencja jest lepka. Przynajmniej dwa razy dziennie szczotkuj zęby, korzystając z pasty z fluorem. Ten składnik przyspiesza proces remineralizacji i spowalnia rozkład szkliwa, dzięki czemu nowe szkliwo staje się odporne i twardsze. Pamiętaj również o regularnym nitkowaniu, które pozwala usunąć resztki jedzenia znajdujące się w przestrzeni międzyzębowej.

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.