Białe plamy demineralizacyjne

Wygląd zębów ma ogromne znaczenie dla każdego z nas. Białe zęby dodają nam pewności siebie i sprawiają, że jesteśmy bardziej otwarci na kontakt z drugim człowiekiem. Ponadto jest to także oznaka tego, że dbamy o nasze zęby i są one zdrowe. Czasami mogą się jednak pojawić pewne problemy w postaci białych plam. Dowiedz się, czym są białe plamy demineralizacyjne, jak dochodzi do ich powstania i co może zrobić w tej sytuacji stomatolog?

 

  • Plamy demineralizacyjne – czym są i co prowadzi do ich powstania?
  • Do czego może doprowadzić demineralizacja zębów?
  • Czy demineralizację zębów można skutecznie leczyć?

 

Plamy demineralizacyjne – czym są i co prowadzi do ich powstania?

Plamy demineralizacyjne to białe plamki na zębach, które można dostrzec gołym okiem. Demineralizacja szkliwa polega na wypłukaniu wapnia oraz fosforu. Warto tutaj dodać, że pierwiastki, takie jak wapń i fosfor mają ogromne znaczenie, jeżeli chodzi o stan szkliwa, a co za tym idzie wytrzymałość zębów. Szkliwo zapewnia ochronę głębszych struktur zęba przed uszkodzeniem.

Do demineralizacji może także prowadzić:

  • Cofanie się treści żołądkowej – refluks
  • Niewłaściwa dieta – to, co jemy i co dostarczamy w pożywieniu do organizmu, ma duży wpływ na stan uzębienia, a więc to również może prowadzić do naruszenia szkliwa zębów. Niekorzystny wpływ mają m.in.: cukry, kwaśne potrawy
  • Zła higiena jamy ustnej
  • Niskie pH
  • Zbyt mała ilość śliny

Plamy demineralizacyjne jest to objaw, którego nie należy bagatelizować. Stan ten musi zostać skonsultowany ze stomatologiem, w celu podjęcia właściwego leczenia.

Do czego może doprowadzić demineralizacja zębów?

Demineralizacja nie wpływa wyłącznie negatywnie na estetykę zębów. Niestety taki stan może przyczynić się do rozwoju ubytków w zębach, czyli znanej nam wszystkim próchnicy. Ubytki w zębach natomiast nie są tylko problemem miejscowym, ale zmiany próchnicze mogą ingerować także w cały organizm. Mała ilość wapnia i fosforanu może prowadzić również do:

  • Nadwrażliwości
  • Osłabienia zębów
  • Zwiększenia ryzyka ukruszeń, złamań zęba

Zapewne wiesz, jak niebezpieczna jest próchnica oraz inne problemy wynikające z deficytu wspomnianych wcześniej pierwiastków i do jakich powikłań może to doprowadzić, prawda? Z tego więc powodu nie rezygnuj z wizyty w gabinecie dentystycznym, ponieważ pozwoli to zapobiec poważniejszym problemom związanym z uzębieniem.

Czy demineralizację zębów można skutecznie leczyć?

Demineralizacja to poważny stan wymagający interwencji stomatologa, ale czy możliwe jest wyleczenie tego problemu? Stomatologia pozwala na eliminację demineralizacji, dzięki czemu pacjent może pozbyć się białych plamek oraz zadbać o lepszy stan uzębienia.

Ochrona przed demineralizacją jest tu kluczowa, tak samo, jak wdrożenie leczenia w momencie powstania już białych plamek na zębach. W tym celu należy zastosować proces remineralizacji, czyli odwrotność demineralizacji. Remineralizacja to dostarczenie do szkliwa potrzebnych pierwiastków – wapnia oraz fosforu.

Aby wspomóc proces remineralizacji stomatolog, może zastosować fluoryzację, dokładnie oczyścić zęby – usuniecie kamienia nazębnego. Pozwoli to wzmocnić szkliwo, a tym samym uniknąć nieprzyjemnych powikłań, do których mogłyby doprowadzić te niepozorne białe plamki.

Uniknięcie demineralizacji jest też możliwe poprzez:

  • Zachowanie diety bogatej w minerały. Warto zadbać tu także o dostarczanie witaminy D oraz A, ponieważ ułatwiają one wchłanianie wapnia.
  • Unikanie dużych ilości cukru, kwaśnych produktów
  • Przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej – dokładne szczotkowanie, w tym również nitkowanie i płukanie zębów płynem pomoże usunąć namnażające się bakterie, mogące prowadzić do osłabienia szkliwa
  • Regularne wizyty u stomatologa – odwiedzając gabinet stomatologiczny w ramach wizyt profilaktycznych, pomoże to zapobiec ewentualnym problemem. Stomatolog podczas wizyty dokładnie sprawdzi uzębienie, w tym również dostrzeże białe plamki, jeśli będą one na zębach. W przypadku innych nieprawidłowości także zostanie wdrożone właściwe leczenie.