Przeskakująca żuchwa – dowiedz się więcej o dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego

31.01.2025

 

 

  • Przeskakująca żuchwa – w czym tkwi problem?
  • Jak wygląda leczenie przeskakującej żuchwy?
  • Czy przeskakująca żuchwa dotyka dużą liczbę osób?

 

 

Przeskakująca żuchwa – w czym tkwi problem?

 

Przeskakując żuchwa to bardzo uciążliwy problem. Pacjenci doświadczają tu problemów z blokującą się szczęką, nie mogą zamknąć ust lub ich całkowicie otworzyć, dolegliwości bólowych, czy trzaskania. Świadczy to oczywiście o nieprawidłowości, która wymaga leczenia. Co jednak powoduje, że szczęka przeskakuje?

W przypadku przeskakującej szczęki dochodzi do dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego. Nie można bagatelizować tego problemu i zwlekać z wizytą u specjalisty. Niezbędna jest tu natychmiastowa pomoc i wdrożenie odpowiednich działań, które uchronią pacjenta przez dalszym przeskakiwaniem szczęki.

 

Przyczynami przeskakującej szczęki mogą być:

 

  • Wady zgryzu
  • Zgrzytanie zębami
  • Wcześniej przebyte urazy np. złamania
  • Zaciskanie zębów
  • Stres o podłożu przewlekłym
  • Stan zapalny torebki stawowej lub błony maziowej

 

Jak wygląda leczenie przeskakującej żuchwy?

 

Leczenie przeskakującej żuchwy jest bardzo ważne, głównie dla samego pacjenta i jego samopoczucia. Proces leczenia uzależniony jest od indywidualnego przypadku pacjenta. Duże znaczenie ma tu również przyczyna przeskakującej żuchwy, która też ma wpływ na formę leczenia, która będzie zastosowana.

O tym, jakie leczenie zostanie wdrożone, decyduje wyłącznie specjalista po przeprowadzeniu wszystkich niezbędnych badań. Trafne postawienie diagnozy to podstawa, dlatego niezbędne może okazać się tutaj RTG, tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny. Do metod leczenia przeskakującej szczęki, zalicza się:

  • Eliminację wad zgryzu, jeśli jest to głównym problemem przeskakującej szczęki
  • Noszenie szyn relaksacyjnej, dzięki czemu stabilizacja żuchwy będzie zdecydowanie większa
  • Odciążenie stawu poprzez zmianę diety na tę bardziej miękką i zmniejszenie aktywności mięśni szczęki

W wielu przypadkach dobrym wyborem jest też leczenie pod okiem fizjoterapeuty poprzez zastosowanie specjalnych ćwiczeń, czy masażu. Tutaj zalecone mogą zostać także ćwiczenia, które pacjent będzie musiał wykonywać sam w domu. Regularność jest tu zatem bardzo ważna, jeżeli chodzi o leczenie przeskakującej żuchwy właśnie w taki sposób. Każda z wyżej wymienionych metod leczenia może okazać się skuteczna, jeśli pacjent będzie sumiennie stosował się do zaleceń specjalisty.

 

Czy przeskakująca żuchwa dotyka dużą liczbę osób?

 

Problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym niestety są dosyć częstym problemem. Wielu pacjentów skarży się nie tylko na przeskakującą szczękę, ale też inne problemy zlokalizowane w tym miejscu.

Często dużym problemem jest tu nie tylko sam hałas towarzyszący przeskakującej szczęce, ale także silny ból, który to właśnie składnia wielu pacjentów do szukania pomocy. Na szczęście nieprawidłowość tę można skutecznie leczyć, pod warunkiem, że naszym problemem zajmie się dobry i doświadczony lekarz dentysta. Przeskakująca szczęka może dotyczyć osób w starszym wieku, ale też tych młodszych. Bez względu, jednak na wiek nie można bagatelizować tego problemu i trzeba zacząć działać w celu eliminacji tej dysfunkcji.

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.