Hemisekcja jest zabiegiem polegającym na usunięciu określonej części zęba. Usunięcie dotyczy wyłącznie chorej części zęba, gdzie doszło do rozwoju stanu zapalnego. Nie jest tu usuwany cały ząb tak jak w przypadku znanej nam wszystkim ekstrakcji. Ma to miejsce najczęściej, gdy uszkodzona jest część korony/korzenia zęba w wyniku złamania, zaawansowanej próchnicy lub też nieprawidłowo przeprowadzonego leczenia kanałowego.
Co ma na celu taki zabieg? Otóż pozostała część zęba może stanowić bazę do wykonania korony. Jest to bardzo dobre rozwiązanie w takiej sytuacji, ponieważ zabiegi prostetyczne związane z uzupełnieniem protetycznym są znacznie prostsze i szybsze w przeciwieństwie do całkowitego braku zęba lub nawet kilku zębów.
Hemisekcja zęba wykonywana jest u pacjentów, u których wyczerpane zostały już wszelkie możliwości, dotyczące jego leczenia zachowawczego. Decyzję o takim zabiegu podejmuje stomatolog. Zabieg ten daje możliwość uniknięcia ekstrakcji zęba, dzięki czemu można uratować zęby, dla których nie ma już innej pomocy. Hemisekcja dotyczy głównie zębów trzonowych, czyli takich, które mają kilka korzeni.
Jak już wiesz, zabieg hemisekcji zęba to usunięcie jego części, gdzie jest stan zapalny. Zabieg ten jest całkowicie bezbolesny, co wpływa na większy komfort pacjenta. Nie trzeba się więc obawiać, że hemisekcja będzie bolesnym zabiegiem. Usunięcie części zęba odbywa się przy użyciu wiertła. Kolejnym krokiem oprócz usunięcia części korony jest usunięcie odseparowanego korzenia, do czego wykorzystywane są kleszcze.
W niektórych sytuacjach konieczne może okazać się założenie szwów, ale nie zawsze jest to regułą. Pacjent po zabiegu, powinien przestrzegać kilku ważnych zasad, co ma duże znaczenie, jeżeli chodzi o proces gojenia i uniknięcie wystąpienia powikłań. Po hemisekcji zaleca się:
W momencie, gdy pojawią się pewne dolegliwości, takie jak gorączka, wydzielina w miejscu po zabiegu, silny ból, koniecznie należy udać się do stomatologa, w celu sprawdzenia, co się dzieje.
Odbudowa protetyczna możliwa jest po całkowitym wygojeniu miejsca po zabiegu.
Chociaż hemisekcja daje możliwość uratowania części zęba, to jednak są sytuacje, kiedy zabieg ten nie może być przeprowadzony. Przeciwwskazaniem do zabiegu hemisekcji jest rozchwianie zęba z uwagi na prowadzące do tego poszczególne choroby przyzębia, brak możliwości jego odbudowy protetycznej, jeżeli wszystkie korzenie zęba nie mają szans na uratowanie.
Jeśli jednak istnieje możliwość uratowania zęba właśnie w taki sposób, warto poddać się takiemu zabiegowi, ponieważ zachowanie zęba to najlepsze rozwiązanie. Zabieg wykonany w dobrym i profesjonalnym gabinecie pod okiem doświadczonego specjalisty, to gwarancja zadowolenia i profesjonalnego podejścia specjalisty.
Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.
Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:
Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548
tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935
e-mail: rejestracja@vital-dent.pl
Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00