Jak biżuteria nazębna wpływa na zdrowie zębów?

03.11.2023

Noszenie biżuterii nazębnej – jaki ma to wpływ na zęby?

 

Biżuteria stosowana na zęby może naprawdę je upiększyć i nadać niecodziennego wyglądu. Pozostaje jedynie kwestia bezpieczeństwa i wpływu na zdrowie Twoich zębów. W tym aspekcie nie zawsze wygląda już to tak kolorowo. Wokół takiej biżuterii dochodzi do gromadzenia się płytki nazębnej, na której znajduje się wiele bakterii. Ozdoba zębów w postaci biżuterii może wiązać się więc z większym ryzykiem wystąpienia próchnicy oraz pojawianiem się niewielkich białych przebarwień.

Ponadto takie osoby są narażone też w większym stopniu na choroby dziąseł, co również jest spowodowane gromadzącymi się bakteriami. W momencie ściągania ozdób nazębnych może dojść do niewielkich uszkodzeń szkliwa. Jeżeli dojdziesz do wniosku, że chcesz usunąć biżuterię, musisz skorzystać z usług osoby doświadczonej, która przeprowadzi zabieg w sposób delikatny i bezpieczny dla Twoich zębów.

 

Jak biżuteria nazębna wpływa na zdrowie zębów

 

Czy zakładanie biżuterii nazębnej jest bezpieczne?

 

Z reguły aplikacja ozdób na zęby nie wiąże się z żadnym niebezpieczeństwem. Oczywiście trzeba mieć świadomość tego, że zabieg bezpiecznego założenia biżuterii nazębnej możliwy jest wyłącznie w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym przez wykwalifikowanego specjalistę. Tylko wtedy będziesz mieć gwarancję, że nie dojdzie do żadnych powikłań spowodowanych nieprofesjonalnym założeniem ozdób. Oczywiście, osoby chcące założyć biżuterię na zęby muszą wiedzieć, że czasem dochodzi do wystąpienia reakcji alergicznych, owrzodzeń, bądź podrażnień, jednak te ostatnie po pewnym czasie ulegają wygojeniu.

Taka biżuteria musi zostać dobrze zacementowana, aby zmniejszyć ryzyko jej odklejenia. Przedwczesne odklejenie się biżuterii może doprowadzić do połknięcia tych niewielkich elementów. Pomimo że biżuteria wygląda ładnie i przyciąga wzrok, a także pozwala jeszcze bardziej wyeksponować śnieżnobiałe zęby, to trzeba wiedzieć, jakie problemy mogą pojawić się po jej założeniu. Nie można również decydować się na samodzielne założenie ozdób na zęby, ponieważ ryzyko pojawienia się komplikacji w takiej sytuacji znacznie wzrasta.

 

Jak należy dbać o zęby po założeniu biżuterii?

 

Zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej to najważniejszy czynnik po założeniu biżuterii nazębnej. Oczywiście dotyczy to nie tylko pierwszych dni po zabiegu, ale musisz o tym pamiętać przez cały czas. Nie istnieją w tym przypadku żadne dodatkowe zalecenia, dotyczące dbania o stan jamy ustnej, jednak nie można również lekceważyć zasad związanych z higieną. Regularne szczotkowanie zębów sprawia, że usuwana jest płytka nazębna i bakterie, które są odpowiedzialne z próchnicę.

Dla zachowania jeszcze wyższego poziomu czystości stomatolodzy zalecają także stosowanie nici dentystycznej, czy płynów do płukania jamy ustnej. Można także zaopatrzyć się w szczoteczkę elektryczną, która pozwala na dotarcie w trudno dostępne miejsca i z uwagi na szybkie obroty skutecznie usuwa zanieczyszczenia.

Jeżeli masz biżuterię nazębną lub dopiero planujesz ją założyć, musisz także wiedzieć, że niezbędne są tu wizyty w gabinecie dentystycznym, ponieważ tylko wtedy możliwe jest wychwycenie nieprawidłowości i podjęcie szybkiej reakcji ze strony dentysty.

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.