Nadwrażliwość zębów, czyli choroba, którą należy leczyć. Co możemy zrobić w domu, a co w gabinecie

29.08.2019

Nadwrażliwość zębów to dość często występująca i poważna dolegliwość - według niektórych statystyk nawet co czwarta osoba na nią cierpi, przy czym są to głównie osoby dorosłe. Przyczyn występowania tego schorzenia jest bardzo dużo, dlatego aby zniwelować dolegliwości musimy znaleźć ich źródło.

 

Jak objawia się nadwrażliwość zębów?

 

W większości przypadków objawia się jako ostry ból i dyskomfort występujący w trakcie spożywania zimnych lub ciepłych posiłków. Dolegliwości może wywołać także pokarm kwaśny lub słodki. Zdarza się, że występują nawet w trakcie mycia zębów lub w czasie zabiegów stomatologicznych. Najczęściej obserwowana jest wrażliwość na zimno, zwykle jednak odsłonięta zębina reaguje też na inne bodźce.

 

Przyczyny nadwrażliwości

 

Zazwyczaj nadwrażliwość zębów wynika ze złych nawyków higienicznych (zbyt mocne szorowanie twardą szczoteczką, połączone z niewłaściwą techniką), a także jedzenia sporej ilości słodyczy oraz kwaśnych produktów. Choroby pokarmowe wywołujące wymioty także przyczyniają się do występowania tego schorzenia. Oprócz tego należy jeszcze wspomnieć o próchnicy i kamieniu nazębnym jako przyczynach nadwrażliwości. Krótkotrwałe dolegliwości może wywołać również zabieg wybielający, jednak objawy dość szybko ustępują. Uszkodzone szkliwo nie chroni w odpowiedni sposób unerwionej, delikatnej tkanki zwanej zębiną, co powoduje ból.

 

Leczenie domowe i w gabinecie

 

Leczenie w domu powinniśmy zacząć od zmiany szczoteczki na miękką oraz od nauki prawidłowej metody szczotkowania zębów, w czym może pomóc dentysta. Dobrym pomysłem będzie zakup specjalnej pasty do zębów nadwrażliwych (zawierającej związki fluoru, zamykające kanaliki) oraz płynu do płukania jamy ustnej. Warto też byśmy zadbali o zmianę nawyków żywieniowych - wyeliminowanie lub ograniczenie w diecie pożywienia kwaśnego i słodkiego. Na efekty tych działań trzeba jednak poczekać.

W większości przypadków nadwrażliwość zębów udaje się wyleczyć samodzielnie, domowe środki mogą się jednak okazać niewystarczające. W przypadku bardzo dużych uszkodzeń szkliwa musimy liczyć się z koniecznością wizyty u dentysty. Lekarz zacznie od przeprowadzenia z nami dokładnego wywiadu, na podstawie którego określi sposób leczenia. Popularną metodą jest lakierowanie zębów preparatem z fluorem, który tworzy ochronną warstwę. Dzięki niej ulga jest natychmiastowa. Innym sposobem jest wspomaganie remineralizacji szkliwa poprzez zastosowanie preparatów zawierających wapń i fosforany. Dodatkowym ich efektem jest też neutralizacja kwasów produkowanych przez bakterię.

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.