Halitoza – czym jest ta choroba i jak ją leczyć

03.11.2023

Halitoza – co to za choroba i jakie jej rodzaje oraz przyczyny wyróżniamy?

 

Halitoza to choroba, która charakteryzuje się nieprzyjemnym, a czasami wręczy bardzo intensywnym zapachem z jamy ustnej. Zapach ten towarzyszy choremu przez cały czas, co negatywnie wpływa na samopoczucie i kontakt z innymi osobami. Osoby, które cierpią na halitozę, aby przejść do jej leczenia, muszą najpierw poznać rodzaje i przede wszystkim przyczynę choroby, ponieważ tylko wtedy możliwe będzie skuteczne wyleczenie.

Halitozę dzieli się na:

  • Halitozę prawdziwą – w przypadku halitozy prawdziwej za brzydki zapach zazwyczaj odpowiada nieprawidłowa higiena jamy ustnej (procesy gnilne), choroby przyzębia, ale też schodzenia układu pokarmowego, nerek i wątroby.
  • Halitofobię – tutaj mamy do czynienia z podłożem psychologicznym, gdzie pacjent obawia się pojawienia nieświeżego zapachu z jamy ustnej.
  • Halitozę rzekomą inaczej pseudohalitozę – osoby z tym rodzajem halitozy mają wrażenie, że z ich jamy ustnej pojawia się nieświeży oddech, co w rzeczywistości nie jest prawdą.

halitoza czym jest

 

Do innych przyczyn halitozy, należy również zaliczyć:

 

- choroby migdałków,

- zapalenie zatok,

- choroby nosogardła,

- grzybica jamy ustnej,

- korzenie zębów dotknięte stanami zapalnymi.

 

Jakie wyróżnia się metody leczenia halitozy?

 

Jeżeli już poznałeś przyczyny halitozy, możemy przejść do metod jej leczenia. Oczywiście skuteczną metodą jest tutaj eliminacja przyczyny, ponieważ tylko wtedy leczenie przyniesie oczekiwane rezultaty. Jeżeli przyczyna znajduje się w obrębie jamy ustnej np. wynika z nieprawidłowej higieny jamy ustnej i nie obejmuje innych części ciała, koniecznie musisz skupić się na regularnym i dokładnym szczotkowaniu zębów. Ponadto potrzebne jest tu także usunięcie kamienia nazębnego oraz przeprowadzenie innych niezbędnych w tym celu zabiegów m.in. piaskowania, gdyż jest to jeden z ważniejszych etapów leczenia halitozy.

Konieczne jest też wyleczenie próchnicy, gdyż pogłębiające się ubytki mogą jeszcze bardziej potęgować problem brzydkiego zapachu. Instruktaż higieny jamy ustnej i przestrzeganie powyższych zasad sprawi, że pozbędziesz się nieprzyjemnego zapachu, a dodatkowo zadbasz o lepsze zdrowie swoich zębów.

Zdarza się, że za haliotozę mogą odpowiadać schorzenia układu pokarmowego bądź niewłaściwa dieta. W tej sytuacji niezbędne jest wyleczenie chorób układu pokarmowego lub doprowadzenie ich do stanu remisji. Jeżeli jednak przyczyną jest zła dieta, to niezbędne jest wprowadzenie zdrowych nawyków. Tylko całkowita eliminacja przyczyny może dać 100 % gwarancji wyleczenia halitozy.

 

Czy można samodzielnie wyleczyć halitozę?

 

Na samym początku należy wspomnieć, że maskowanie brzydkiego zapachu nie prowadzi do wyleczenia tego problemu. Oznacza to, że jeżeli nie znajdziesz przyczyny nie pozbędziesz się całkowicie tego schorzenia. Jeśli towarzyszy Ci brzydki zapach z jamy ustnej musisz udać się do gabinetu stomatologicznego w celu dokładnego sprawdzenia uzębienia. Nawet gdy wiesz, że przyczyną może być niewłaściwa higiena jamy ustnej nie możesz unikać stomatologa.

Niewłaściwe lub rzadkie mycie zębów prowadzi do gromadzenia się kamienia, który musi być usunięty w gabinecie z pomocą profesjonalnych zabiegów z użyciem odpowiednich narzędzi. Jeżeli zabieg higienizacji zostanie przeprowadzony możesz wdrożyć zmiany zapobiegające nawrotowi halitozy. Musisz wiedzieć, że w momencie, gdy wrócisz do złych nawyków choroba również powróci.

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.