Szyna relaksacyjna - na co pomaga? Czym jest i jakie są jej rodzaje?

02.05.2024

Szyna relaksacyjna – w czym może Ci pomóc?

 

Szyna relaksacyjna to specjalna i przezroczysta nakładka na zęby, która wykonywana jest w tworzyw sztucznych. Zakłada się ją zazwyczaj na noc. Jej zadaniem, jak sama nazwa wskazuje jest przyniesienie ulgi pacjentom, borykającym się z pewnymi problemami, których wyeliminowanie bez zastosowania szyny nie byłoby możliwe.  Szyna relaksacyjna pomaga w rozluźnieniu mięśni twarzy.


Do powodów, dla których stosuje się szynę relaksacyjną, zalicza się:

  • Nadmierny stres
  • Zgrzytanie zębami
  • Zaciskanie zębów
  • Bruksizm
  • Problemy ze snem wynikające z bruksizmu
  • Bóle głowy, które spowodowane są zaciskaniem zębów
  • Niektóre wady zgryzu
  • Nieprawidłowości dotyczące stawu skroniowo-żuchwowego

Okres noszenia szyny relaksacyjnej, zależy w dużej mierze od problemu, z jakim zmaga się pacjent. Oczywiście ogromny wpływ mają efekty leczenia. Musisz wiedzieć, że często podłożem niektórych problemów, między innymi bruksizmu są czynniki psychiczne. Z tego też powodu, warto skupić się na źródle naszego problemu, ponieważ tylko wtedy pacjent może pozbyć się uciążliwych dolegliwości, ale też zachowań.


Rodzaje szyn relaksacyjnych


Wyróżnia się dwa rodzaje szyn relaksacyjnych: miękką i twardą.


Szyna relaksacyjna miękka – ten rodzaj szyny dostępny jest w aptekach bądź sklepach medycznych. Jest to gotowy wyrób, gdzie pacjent, postępując zgodnie z instrukcją, przystosowuje taką szynę do swojego zgryzu. Nowo zakupioną szynę, należy zamoczyć w wodzie i włożyć do jamy ustnej. Po chwili szyna stwardnieje i będzie można ją stosować. Czy jest to dobry wybór? Stomatolodzy odradzają wybór takiej szyny z uwagi na jej słabe działanie. Dużym udogodnieniem dla pacjenta jest fakt, że może kupić taką szynę samodzielnie bez konieczności wizyty w gabinecie stomatologicznym, jednak nie chroni ona należycie np. przed ścieraniem zębów.

Szyna relaksacyjna twarda – jest to szyna, którą wykonuje się indywidualnie dla pacjenta. Cały zabieg przeprowadzany jest w gabinecie stomatologicznym. Podczas wizyty pobierany jest odcisk zębów, co stanowi podstawę do wykonania szyny relaksacyjnej. Dzięki temu można dopasować szynę idealne do zgryzu. Specjalista w czasie wizyty poza pobraniem odcisku przeprowadza także przegląd jamy ustnej oraz wywiad z pacjentem, co pozwala na określenie, z jakim problemem mamy do czynienia i jaką szynę zastosować, aby leczenie było efektywne.


Najlepszym tworzywem do wykonania takiej szyny jest akryl, który wpływa na jej trwałość. Ta szyna zapewnia skuteczność w leczeniu problemu, jaki występuje u danego pacjenta, a więc jest to jedno z najlepszych rozwiązań.


Jak prawidłowo dbać o szyny relaksacyjne?


Szyny relaksacyjne wymagają odpowiedniej pielęgnacji, co przekłada się na ich trwałość. W szynie relaksacyjnej nie należy jeść ani pić. Taka szyna wymaga umycia po każdym użyciu. W jaki sposób myć szynę relaksacyjną. Przyda się tu miękka szczoteczka oraz pasta do zębów.

Istotna jest też prawidłowa higiena jamy ustnej, co pozwala na zachowanie zębów w dobrym stanie. Noszenie szyny relaksacyjnej związane jest też z koniecznością regularnego odwiedzania gabinetu dentystycznego i co najważniejsze postępowania zgodnie ze wskazówkami zaleceniami stomatologa. Warto pamiętać, że ważne jest tutaj również zaangażowanie pacjenta w proces leczenia. Przestrzeganie wszystkich tych zasad sprawi, że zastosowane leczenie przyniesie oczekiwane rezultaty.

 

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.